Going. | Miastokracja - Krytyka Polityczna

Uniwersytet Krytyczny - Miastokracja - Odzyskać miasta

Goście: Joanna Erbel (Partia Zieloni), Tomasz Leśniak (Porozumienie Ruchów Miejskich)
Prowadzenie: Maciej Gdula

Czy do polityki nowe zbliża się od strony miasta? W nadchodzących wyborach na prezydentów dużych polskich miast startują osoby związane z ruchami miejskimi. Wnoszą do publicznej dyskusji nowe tematy, wrażliwość i styl. Po tych wyborach polska polityka może już nigdy nie być taka sama.

Spotkanie z kandydatką na prezydentkę Warszawy ? Joanną Erbel ? i kandydatem na prezydenta Krakowa ? Tomaszem Leśniakiem - poprowadzi Maciej Gdula.

Joanna Erbel - urodzona w Warszawie, kandydatka Partii Zieloni na prezydentkę Warszawy, liderka miejska, publicystka, socjolożka miasta. Należy do inicjatywy Otwarty Jazdów. Pełnomocniczka obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej ?Stop podwyżkom cen biletów ZTM?, w ramach której w 2013 r. zebrano i złożono ponad 20 tys. podpisów pod wnioskiem o powrót do cen biletów z 2012 r. Członkini Rady ds. budżetu partycypacyjnego przy Prezydent m.st. Warszawy tworzącej ramy stołecznego budżetu partycypacyjnego. Członkini Należy do Kongresu Ruchów Miejskich. Organizatorka szeregu debat i spotkań na temat przestrzeni publicznej. Mieszka na Mokotowie. Po mieście porusza się zawsze na rowerze.

Tomasz Leśniak - Krakowianin, kandydat na prezydenta Krakowa. Socjolog i działacz społeczny. W ostatnich kilku latach współtworzył ruch przeciwko cięciom w krakowskiej oświacie i likwidacji Młodzieżowych Domów Kultury. Pomysłodawca i koordynator inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom, której głównym celem była organizacja referendum lokalnego w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022. Absolwent Instytutu Socjologii UJ i Department of Government University of Essex. W pracy naukowej zajmuje się problematyką polityki edukacyjnej. W Radzie Miasta zajmie się przede wszystkim kwestiami oświaty - będzie walczył o przywrócenie publicznych stołówek szkolnych, zmniejszenie liczebności klas oraz wdrożenie długofalowego programu budowy przedszkoli. Zamierza też walczyć o nowe instrumenty partycypacji mieszkańców.

Maciej Gdula - socjolog, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i badaniem systemu klasowego. Badał i popularyzował teorię P. Bourdieu, N. Luhmanna i B. Latoura. W swoich badaniach nad klasami koncentrował się na wzroście roli klasy średniej jej związkach z instytucjami państwowymi i publicznymi. Opublikował m.in.: Trzy dyskursy miłosne (2009), Style życia i porządek klasowy w Polsce (2012, wspólnie z P. Sadurą). Wykładowca Instytutu Studiów Zaawansowanych.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej