Going. | Wszyscy jesteśmy fotografami - Bar Studio

Wszyscy jesteśmy fotografami

17:30 | Środa, 15 października 2014

Bar Studio

Inne

Free

Free

Zapraszamy na drugą edycję cyklu Wszyscy jesteśmy fotografami, która jest wyjątkowa pod każdym względem. Po pierwsze tematyka spotkań krąży wokół pojęcia Identyfikacja.

Hasło to jest także motywem przewodnim festiwalu Warsaw Photo Days, w ramach którego odbędą się dwa spotkania. Po drugie jesienno-zimowa edycja WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI skupia sześć niezwykle interesujących i głośnych nazwisk ze świata fotografii. To wybitni teoretycy i praktycy, którzy opowiedzą, m.in. o portrecie w fotografii, podróżach w czasie, przestrzeni i emocjach, definicyjnych pułapkach, roli ciała w fotografii, osobistych projektach fotograficznych, czy wreszcie o fotodziennikach. Niezmienne pozostaje jedno. Czekamy na wszystkich miłośników fotografii i inspirujące dyskusje. Zaczynamy już 15 października w warszawskim barze Studio!

W ramach WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI vol. 2 zaplanowaliśmy sześć spotkań.

PROGRAM:

1. ?Fotograf w podróży, czyli w poszukiwaniu siebie i innych?. Prowadzenie: Andrzej Zygmuntowicz - 15 października, godz. 17:30

2. ?Kogo widzimy, czyli portret w fotografii?. Prowadzenie: Kuba Dąbrowski - 29 października, godz. 20:30 ? spotkanie odbędzie się w ramach festiwalu Warsaw Photo Days

3. ?Dzienniki fotograficzne, czyli po co utrwalać codzienność? - Anna Beata Bohdziewicz ? 5 listopada, godz. 18:00

4. ?O życiu, czyli osobiste projekty fotograficzne?. Prowadzenie: Mikołaj Grynberg - 12 listopada, godz. 18:00 - spotkanie odbędzie się w ramach festiwalu Warsaw Photo Days.

5. ?Porządek w świecie fotografii, czyli czy potrzebujemy definicji?. Prowadzenie: Igor Omulecki - 26 listopada, godz. 18:00

6. ?Ubrane w sztukę, czyli o roli ciała w fotografii?. Prowadzenie: Karol Radziszewski ? 3 grudnia, godz. 18:00

Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa

Organizator: bar Studio
Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Partnerzy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja Napo, Warsaw Photo Days
Patroni Medialni: Artinfo.pl, Digital Camera, Doc! Photo Magazine, FotografiaKolekcjonerska.pl

W pierwszej edycji WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, która odbyła się wiosną 2014 roku, spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy zajmujący się fotografią: Karolina Breguła, Paweł Szypulski, Bownik, Agnieszka Pajączkowska, Katarzyna Sagatowska, Joanna Kinowska. Spotkania zgromadziły w sumie około 1000 uczestników, a wydarzenie było pozytywnie komentowane w mediach tradycyjnych i społecznościowych.

WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI ? to cykl spotkań skierowany do miłośników fotografii. Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Dzięki nim dowiecie się, m.in. jak świadomie czytać zdjęcia, czym się różni fotografia od fotki, fotoreportaż od dokumentu, dobry portret od złego, jak można znaleźć siebie dzięki sztuce i czy dobrą fotografię można zrobić każdym aparatem. Cykl jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii. Każde spotkanie podsumowuje dyskusja udziałem publiczności.

1. ?Fotograf w podróży, czyli w poszukiwaniu siebie i innych?. Prowadzenie: Andrzej Zygmuntowicz - 15 października, o godz. 17:30

Któż nie lubi się włóczyć? No, może kilku by się znalazło. Dobrze jest czasem rzucić wszystko i połazić, po ulicach, po krzakach, po brzegu morza, z dala od obowiązków i codzienności. Włóczenie się po przestrzeni jest czymś oczywistym, naturalnym, bo przestrzeń widać, jest materialna i konkretna. Ale jest kilka innych, nie mniej ciekawych obszarów do podróżowania ? przez kulturę, przez czas, przez doświadczenie, przez pamięć czy siebie samego. Aparat jest dla fotografa biletem na wszystkie linie, pozwala mu dotrzeć do każdego obszaru. I choć nie wszystkie wypady w dalekie czy bliskie przestrzenie są interesujące, to szczęśliwie parę udanych podróży już odbyto i może warto - planując własną podróż - zerknąć jak innym poszło.

Andrzej Zygmuntowicz
Fotograf, członek ZPAF, długie lata pracował dla potrzeb reklamy i wydawnictw. Równolegle uprawiał, i dalej to robi, fotografię własną, będącą dokumentem o współczesności, refleksją na temat pamięci i radości z życia; istotny wątek jego prac to rozważania o doświadczeniach ciała. Zajmuje się także teorią fotografii ? prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Civitas, Studium ZPAF i Studio Sztuki. Organizator działań fotograficznych, w latach 1993-2003 był szefem Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej a od 2005 pełni funkcję Przewodniczącego Rady Artystycznej ZPAF.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej