Going. | Masara - Narodowy Stary Teatr

Dlaczego tak łatwo rodzi się i narasta w człowieku zło? Dlaczego tak łatwo manipulować ludźmi? Dlaczego ci, których postępowanie jeszcze tak niedawno odpowiadało standardom cywilizowanego świata, nagle rzucają się mordować swoich sąsiadów? W dramacie „Masara” Marius Ivaškevičius stawia pytania na temat istoty zła, do którego tak łatwo się przyzwyczajamy i o którym zapominamy. Mówi o zagrożeniach współczesności, takich jak terroryzm, przemoc, nietolerancja i pogarda dla „nie swoich”, polityka supermocarstw, dla których tak zwani zwykli ludzie są tylko nic nieznaczącymi pionkami na szachownicy. Akcja sztuki, w której odnajdujemy między innymi aluzje do „Fausta” Goethego, toczy się w Donbasie, w Holandii i w... Piekle. Wydarzenia, początkowo rozgrywane w porządku realistycznym, stopniowo nabierają coraz to bardziej metafizycznego wymiaru.
Kolejne realizacje sztuki litewskiego dramatopisarza są odmiennymi wariantami, ponieważ autor za każdym razem stara zbliżyć się do lokalnych realiów, wsłuchuje się w sugestie aktorów, czerpiąc inspirację z ich improwizacji.

Reżyser: Stanisław Mojsiejew

Obsada: Aldona Grochal, Małgorzata Gałkowska, Paulina Kondrak, Katarzyna Krzanowska, Paulina Puślednik, Anna Radwan, Bogdan Brzyski, Maciej Charyton.

Autor: Marius Ivaškevičius
Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Data premiery: 2018-02-17
Gatunek: dramat
Scenografia: Władimir Kowalczuk
Muzyka: Evgueni Galperine
Kostiumy: Władimir Kowalczuk

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej