Going. | Dzienniki Majdanu - TR Warszawa

Czytanie sceniczne dokumentalnej sztuki Natalii Worożbyt i Andreja Maja

przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
reżyseria: Wojciech Urbański
obsada: Roma Gąsiorowska, Sandra Korzeniak, Agnieszka Podsiadlik, Jan Dravnel, Cezary Kosiński, Sebastian Pawlak

Rewolucja w Kijowie wstrząsnęła opinią publiczną w Europie i na świecie, zmieniła układ sił na kontynencie, a dla ukraińskiego społeczeństwa stała się nową nadzieją i wyzwaniem. O tym, jak wydarzenia na Majdanie wyglądały z perspektywy uczestników opowiada dokumentalna sztuka ?Dzienniki Majdanu? dwójki ukraińskich twórców teatralnych: Natalii Worożbyt i Andreja Maja. Materiał do sztuki autorzy zbierali podczas protestów na kijowskim Majdanie od listopada 2013 roku. W ich dramacie rewolucja przemawia głosami zwykłych ludzi: studentów, kierowców z grupy Automajdan, wolontariuszy pracujących w kuchniach na Majdanie, dziennikarzy, twórców, którzy brali udział w ukraińskiej rewolucji. ?Dzienniki Majdanu? dają szeroki, poruszający obraz walki Ukraińców o wolność - od pierwszych protestów studenckich w listopadzie 2013 r. i pierwszej interwencji Berkutu w nocy z 29 na 30 listopada, przez wielką demonstrację 1 grudnia, ?leninopad? czy obalanie pomników Lenina, szturm Majdanu 10 grudnia aż po tragiczne wydarzenia z 18 i 19 lutego 2014 r., kiedy ponad sto osób zginęło od kul snajperów.

Po czytaniu zapraszamy na dyskusję ?Majdan ? pół roku później? na temat dzisiejszej sytuacji na Ukrainie. W spotkaniu udział wezmą:
- Piotr Tyma - historyk, publicysta, współautor książki "Wiele twarzy Ukrainy", od 2006 r. prezes Związku Ukraińców w Polsce, członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Forum Polsko-Ukraińskiego, współzałożyciel i aktywista Komitetu Solidarności z Ukrainą.
- Wojciech Urbański ? reżyser;
- Joanna Wichowska - krytyczka teatralna, kuratorka projektów Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych (EEPAP)

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej