Going. | Koncert symfoniczny - Piotr Pławner - Filharmonia Łódzka

Koncert symfoniczny - Piotr Pławner

19:00 | Piątek, 15 czerwca 2018
Filharmonia Łódzka

Koncert

od 27zł

od 27zł

Koncert rozpocznie Preludium symfoniczne „Polonia”, które Edward Elgar skomponował w 1915 r. na prośbę dyrygenta Emila Młynarskiego i oparł na melodiach m.in. „Mazurka Dąbrowskiego” oraz Nokturnu g-moll Chopina.
Kolejnym punktem programu będzie Koncert skrzypcowy A-dur Mieczysława Karłowicza. Napisał go dla wirtuoza Stanisława Barcewicza, który wykonał utwór po raz pierwszy, w Berlinie w 1903 r. Berlińskimi filharmonikami dyrygował kompozytor. W FŁ solistą będzie pochodzący z Łodzi Piotr Pławner, którego sam Yehudi Menuhin określił jako skrzypka o fenomenalnych zdolnościach i jeden z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Artysta występuje w takich salach koncertowych, jak Concertgebouw w Amsterdamie, Tonhalle w Zurichu czy Victoria Hall w Genewie. Zdobył wiele nagród.
Po przerwie usłyszymy II Symfonię D-dur Jeana Sibeliusa (1900-1903). Jej finał odczytywano jako obraz walki Finów o wolność (nazywana była niekiedy „Symfonią niepodległości”), ale kompozytor nie potwierdzał tej interpretacji.
Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi Jürgen Bruns, założyciel i dyrektor artystyczny Kammersymphonie Berlin, jednej z najbardziej znanych orkiestr kameralnych w Niemczech.

Wykonawcy:
Piotr Pławner – skrzypce
Jürgen Bruns – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Program:
E. Elgar - Preludium symfoniczne "Polonia" op. 76
M. Karłowicz - Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
J. Sibelius - II Symfonia D-dur op. 43

Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Piotr Matwiejczuk – początek g. 18.15

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej