Going. | Teresa Drozda "Poeci piosenki - Marek Grechuta / Jonasz Kofta" - Centrum Kultury w Lublinie

Teresa Drozda "Poeci piosenki - Marek Grechuta / Jonasz Kofta"

16:00 | Piątek, 15 czerwca 2018
Centrum Kultury w Lublinie

Koncert

Free

Free

Spotkania w ramach 5.Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych Dźwięki Słów
---

"Poeci piosenki - Marek Grechuta"
15 CZERWCA / PIĄTEK
Sala Czarna / godzina 16:00
wstęp wolny

"Poeci piosenki - Jonasz Kofta"
16 CZERWCA / SOBOTA
Sala Czarna / godzina 15:30
wstęp wolny

Teresa Drozda – dziennikarka radiowa, od 1992 r. związana z Polskim Radiem. W radiowej Trójce od 1997 do 2000 r. prowadziła m.in. „Powtórkę z Rozrywki”, „Pół perfekcyjnej płyty”, „Trójkę pod Księżycem”. Od 1997 r. na stałe jest związana z audycją Janusza Deblessema „Gitarą i piórem”. W Polskim Radio RDC prowadziła m.in. autorską audycję „Strefa Piosenki”, a z Andrzejem Poniedzielskim współtworzyła audycję „Chyba już można...”. Specjalistka w dziedzinie piosenki literackiej, od 1998 r. prowadzi poświęcony jej autorski portal: strefapiosenki.pl oraz jest współautorką teatralnego bloga: chodzimydoteatru.blox.pl. Od 2013 r. spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, lecz także prowadząc gawędy poświęcone twórczości mistrzów słowa.

Marek Grechuta – wokalista, autor tekstów, kompozytor i poeta, urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu, zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie. Grechuta to mistrz polskiej poezji śpiewanej, nie ulegał modom – czarował słowem i dźwiękiem jakby z innego świata. W grudniu 1966 roku wraz Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył grupę Anawa. W 1971, w rozszerzonym składzie, nagrał płytę „Korowód”, śmiało łącząc muzykę kameralną z ludową, rock progresywny z elementami jazzu, jednak jeszcze w tym samym roku Grechuta opuścił Anawę, a w 1972 roku wraz z gitarzystą Pawłem Ścierańskim, powołał do życia nową formację Wiem. Próbując znaleźć oryginalny sposób na ubranie w dźwięki wierszy współczesnych poetów: Moczulskiego, Śliwiaka, Krynickiego, nagrał albumy „Droga za widnokres” (1972) i „Magia obłoków” (1974).

W roku 1977 Grechuta ponownie nawiązał współpracę z Pawluśkiewiczem, przygotowując materiał oparty na tekstach Stanisława Ignacego Witkiewicza – musical „Szalona lokomotywa”.
W 1979 roku nagrał płytę opartą na wierszach Tadeusza Nowaka. Kolejny album „Śpiewające obrazy” z roku 1981 poza oryginalnymi utworami zawierał także fragmenty muzyki skomponowanej do inscenizacji szekspirowskiego „Otella”. W latach osiemdziesiątych Grechuta nagrywał rzadko. Wydał dwa tomiki poezji i zajmował się malarstwem. Do studia powrócił w 1989 roku, kiedy to ukazał się jego „Krajobraz pełen nadziei” z całkowicie nowymi kompozycjami. Grechuta konsekwentnie pozostawał poza głównym nurtem muzyki popularnej, aczkolwiek w 2003 roku nagrał utwór „Kraków” wspólnie z młodszym o pokolenie zespołem Myslovitz. Ze względu na ciężką chorobę, koncertował coraz rzadziej.

Jonasz Kofta – jeden z najwybitniejszych polskich tekściarzy, poeta, satyryk, piosenkarz, dramaturg, malarz, współzałożyciel Hybryd (1962) i Kabaretu pod Egidą (1968). Urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie.

W latach sześćdziesiątych Kofta rozpoczął studia na wydziale malarstwa warszawskiej ASP. W tym okresie objawił się jego talent literacki i kabaretowy. W kolejnych latach współpracował m.in. z Teatrem Syrena, był też współzałożycielem i wykonawcą w kabarecie "Pod Egidą". Najbardziej znany pozostaje jednak jako jeden z najwybitniejszych polskich autorów tekstów piosenek: "Wakacje z blondynką","Radość o poranku", "Śpiewać każdy może", "Jej portret", "Pamiętajcie o ogrodach", "Szary poemat", "Kwiat jednej nocy" czy "Do łezki łezka". Jego piosenki, znane przez całe pokolenia, śpiewały tłumy wykonawców.


Info:
www.dzwiekislow.pl

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  sobotasala     1972     fragmenty     1968     dziennikarka     nagral     zespolem     listopada     kiedy     1981     wierszach     poetow     radiowa     strefapiosenkipl     anawa     autorski     sluchaczami     mozna     oparta     moczulskiego     dzwiekiem     najbardziej     1992     wspolpracowal     rozszerzonym     marek     mizoczu     piateksala     1998     spiewajace     nurtem     ogrodach