Going. | Kolekcja Iwony i Ireneusza Hofmanów - Muzeum Lubelskie w Lublinie

Kolekcja Iwony i Ireneusza Hofmanów

18:00 | Wtorek, 19 czerwca 2018
Muzeum Lubelskie w Lublinie

Sztuka

Free

Free

Kolekcja Iwony i Ireneusza Hofmanów jest najcenniejszym darem z zakresu sztuki dawnej, jaki Muzeum Lubelskie otrzymało po II Wojnie Światowej.

W kolekcji znalazły się w dzieła o wysokiej wartości artystycznej, które trudno spotkać na rynku sztuki. Składa się na nią 12 obrazów, w tym 2 miniatury portretowe, i 12 zegarów.

Zamek Lubelski, 20 czerwca - 17 lipca 2018.
Otwarcie wystawy: 19 czerwca (wtorek), godz. 18.00.

Autorami płócien są czołowi polscy malarze XIX wieku: Aleksander Gierymski, Roman Kochanowski, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Jacek Malczewski, Henryk Siemiradzki, Józef Simmler, Alfred Wierusz-Kowalski i Leon Wyczółkowski. Na wystawie zaprezentujemy unikatowy obraz Stanisława Wyspiańskiego, wykonany w technice olejnej, niezwykle rzadko przez artystę stosowanej.

Zegary z kolekcji to głównie wyroby francuskie powstałe w XIX w. Ich formy ilustrują przemiany sztuki zdobniczej od klasycyzmu, poprzez biedermeier, do stylów historyzujących w drugiej połowie tego stulecia. Szczególne walory artystyczne prezentują zegary z dekoracją figuralną – wśród nich wyróżnia się dzieło wybitnego francuskiego rzeźbiarza i brązownika Pierre’a-Philippe’a Thomire.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej