Going. | Wystawa ceramiki do herbaty - Bero, Novák, Randová - Czaisz? Czajownia

Wystawa ceramiki do herbaty - Bero, Novák, Randová

21:00 | Piątek, 22 czerwca 2018

Czaisz? Czajownia

Sztuka

Free

Free

Po dwóch latach przerwy z ogromną radością zapraszamy na wystawę wybitnych twórców ceramiki z Polski i Czech. Ze swoimi pracami w ogródku Czajowni oraz na ASP w czasie trwania Festiwal Wysokich Temperatur - ceramika, rzeźba, szkło pojawią się goście z Czech: Petr Novák oraz Miroslava Randová oraz doskonały polski twórca Andrzej Bero. Będzie to niebywała okazja do podziwiania oraz nabycia najlepszej ceramiki do picia herbaty bezpośrednio od Twórców.

Picie herbaty nieodłącznie związane jest z ceramiką. Ceramik, który tworzy czajniki, czarki czy inne utensylia do herbaty to człowiek specyficzny, bowiem łączy on w sobie wielką miłość do herbaty i doskonałe rzemiosło. Musi być perfekcjonistą - cholerykiem formy. Musi być też artystą, bowiem czarka lub czajnik do herbaty to nie tylko naczynie do picia czy zaparzania, to zawsze małe dzieło sztuki. Odpowiedni dobór ceramiki do parzenia to jeden z kluczowych elementów rytuału herbaty. Piękne naczynia wywołują przecież zachwyt, który jest dopełnieniem miłych chwil w doborowym towarzystwie.

NAPIJ SIĘ HERBATY - w pracowni na terenie Festiwal Wysokich Temperatur - ceramika, rzeźba, szkło. Przez cały czas trwania festiwalu zapraszamy do degustacji i obserwacji jak te ceramiczne dzieła sztuki pełnią swoje 'obowiązki służbowe'. Doświadczeni czajmani z wrocławskiej Czajowni oraz zaproszeni przez nich Goście będą prezentować sztukę parzenia najlepszych gatunków herbat. Będzie to okazja, aby zapoznać się z kulturą herbaty i w małym pawilonie herbacianym, zaaranżowanym na ASP na chwilę się odprężyć i złapać oddech. Zapraszamy wszystkich chętnych do współparzenia czaju.

Petr Novák
Petr Novak’s love of tea culture has informed his work as a ceramic artist from the beginning. His admiration for tea pottery led him to the studio of Ludmila Jalůvková, where he started his pottery training in 1996. His main focus stayed with tea and tea pottery even after becoming full-time potter in 1999. Petr works with stoneware and porcelain and fires her work in the wood kiln at 1250°C - 1350°C. In 2006 he moved with his partner and also potter Miroslava Randová to village Doupě in the southern part of Czech Republic, where they build house and studio. They cooperate on teaware ceramic, teach technology of studio ceramics and taken part in exhibitions and festivals in Czech Republic, Austria, Poland, France, South Korea, Taiwan, and the USA.

Novák o sobie: „Herbatę piję dłużej niż toczę z gliny, dlatego moja koncentracja na ceramice do herbaty była od początku tej drogi naturalna, tak jak połączenie herbaty z czystą wodą i miłym towarzystwem. W swoim fachu poszukuję granicy pomiędzy naturalną niedoskonałością a rzemieślniczą precyzją, połączenia między smakiem herbaty a materiałem, dyskretnego spojenia estetyki i funkcjonalności. Na pomoc wzywam żywy ogień, Feniksa, który każdej czarce i czajniczkowi nadaje własny charakter i życie”.

http://potsandtea.blogspot.com/

Miroslava Randová
Miroslava Randová was born in May 1976 and her first encounter with ceramic was on College of Lake County in 1998. Biggest influence on her future with ceramic had Terra Incognito Studio in Oak Park, where she was introduced to wood firing.
She focuses on teaware pottery and cooperation with chefs to produce custom handmade service ware. Miroslava works with stoneware and porcelain and fires her work in electric, gas and wood kiln. In 2006 she moved with her partner and also potter Petr Novák to village Doupě in the southern part of Czech Republic, where they build house and studio. They cooperate on teaware ceramic, teach technology of studio ceramics and taken part in exhibitions and festivals in Czech Republic, Austria, Poland, France, South Korea, Taiwan, and the USA.

Randová o sobie: 'W procesie tworzenia mojej ceramiki bardzo ważną dla mnie kwestią jest forma - kształt. Czerpię radość z tworzenia prac na kole garncarski jak również z modelowania. Aczkolwiek moje podejście do obu tych technik jest zupełnie inne. Proces modelowania rozpoczynam bez konkretnego planu na kształt i wygląd gotowego naczynia. Jego kształt i wygląd wydobywa się w procesie tworzenia, jako efekt dialogu z gliną. Gdy toczę na kole garncarskim, jest to dla mnie jak proces budowania, dążę do form maksymalnie prostych'.

Andrzej Bero (ur. 1969) – ukończył klasę ceramiki na Uniwersytecie Ludowym w Turnie w 1992 r. Związany z jedną z najstarszych grup ceramicznych – Stowarzyszeniem KERAMOS. Do 2008 współprowadził jej pracownię na warszawskim Żoliborzu. Przez dziesięć lat pracował jako „terapeuta manualny” w pracowni ceramicznej ośrodka dla niewidomej młodzieży. Obecnie działa we własnej pracowni zajmując się głównie „sztuką herbaty”. Uczestniczył w wielu wystawach ceramiki w kraju i zagranicą. W 2010 jego prace znalazły się w książce „Ceramics Today” Jeffrey B. Snyder , Schiffer Publishing, Ltd.

Strona internetowa: aneybo.blogspot.com

Bero o sobie: 'Robiąc użytkową ceramikę staram się oczywiście kontrolować kształt, wielkość, fakturę, wybieram szkliwo. Myślę także o funkcji jaką ma pełnić. Wszystko tu jest ze sobą sprzęgnięte.
Szczególnie w ceramice dedykowanej herbacie, gdzie np. szkliwienie bądź nie wnętrza czajnika może zadecydować o przypisywaniu go temu bądź innemu rodzajowi. Rzecz sprzedana żyje już jednak własnym życiem. Moje intencje przestają się już liczyć. To nie sprzęt AGD, tu można w pralce smażyć tosty.
Trudno oczywiście przekonująco udowodnić, że jedno zastosowanie ceramicznego naczynia jest zdecydowanie lepsze od drugiego. Kiedy jednak coś co w założeniu ma służyć jako czarka do herbaty nie kończy jako miseczka na fistaszki to myślę, że to nie jest zły obrót sprawy.'

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej