Going. | Ksawery Wójciński i inni - Pardon, To Tu

Ksawery Wójciński i inni

20:30 | Wtorek, 28 października 2014

Pardon, To Tu

Koncert

15 zł

15 zł

?Muzyka zawarta na tym albumie jest podsumowaniem pewnego etapu w moim życiu. Jest to swego rodzaju podróż wgłąb siebie. Podróż mająca na celu odnalezienie siebie i swoich korzeni. W muzyce najważniejsze jest dla mnie opowiadanie historii. Inspiracją  dla mojej historii jest życie.? (Ksawery Wójciński) nie dziwi więc, ze pierwsza solowa płyta tego wyśmienitego kontrabasisty zatytułowana jest ?The Soul?. W pierwszej części tego wieczora Ksawery Wójciński zaprezentuje materiał z solowego krążka. Na drugą część muzycznego spotkania złoży się projekt ?Oj borom borom. Improwizacje poleskie?.

muzyka:?
Maniucha Bikont ? śpiew
Ksawery Wójciński ? kontrabas, głos

wizualizacje:?
Jędrek Owsiński ? obrazki, epidiaskop
Mikołaj Chylak ? obrazki, epidiaskop
Tomek Melissa ? komputer

Improwizacje poleskie to próba stworzenia wielopłaszczyznowej opowieści na bazie archaicznych pieśni zachodniego Polesia. Punktem wyjścia są jesienne, wiosenne, miłosne pieśni ze wsi Kurczyca pod Żytomierzem, zasłyszane opowieści, bajki zapisane w tych okolicach przez Oskara Kolberga. Technika śpiewu, ładunek emocjonalny zawarty w samym materiale muzycznym, ale też pamięć sytuacji, ludzi, przyrody, opowieści towarzyszących pieśniom są pretekstem do wspólnego muzykowania. Opowieść snują wspólnie głos i kontrabas - jako równorzędni jej narratorzy. Kontrabas nie tylko towarzyszy, ale też samodzielnie opowiada, dialoguje z pieśniami i opowieściami.

Głos i kontrabas stają się równoważnymi uczestnikami muzycznej sytuacji, ich role się przenikają, równoważą, wymieniają. W toku poszukiwań okazuje się, że muzyka wiejska i improwizowana to bliskie sobie języki, czy wręcz lokalne odmiany jednego języka. Spoiwem całości są wizualizacje - abstrakcyjne i konkretne, nieodłączny element opowieści. Twórcy koncertu spotkali się wcześniej ? podczas wspólnej pracy z zespołem Hera, serii koncertów ?Wolne Loty? w galerii Praca i w galerii Czarna.

Ksawery Wójciński - Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak:Charles Gayle,Uri Caine, Mikołaj Trzaska,Michael Zerang,Satoko Fuji,Nicolle Mitchell,Tim Sparks,Klaus Kugel ,Ken Vandermark.Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy.

Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency , Hera . Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.

Maniucha Bikont, śpiewa i zbiera muzykę tradycyjną. Podróżuje po wsiach od Radomszczyzny przez Podlasie, Polesie aż po Moskwę by poznawać muzykę i muzyków i od nich czerpać wiedzę. Choć na usta cisną się słowa takie jak ?badaczka? czy ?etnomuzykolog?, znając Maniuchę ładnych parę lat jestem przekonany, że robi to przede wszystkim dla energii i radości jakie dają jej te spotkania i jaką może potem oddać widzom i słuchaczom ze sceny. - Kajetan Prochyra. Członkini zespołów Dziczka, Z lasu, Tęgie Chłopy, Niewte. ?Jako śpiewaczka działam głównie w nurcie in crudo (muzyka tradycyjna niearanżowana), śpiewam w zespołach Dziczka, Z Lasu, gram w kapeli Tęgie Chłopy, współpracuję z Janusz Prusinowski Trio, Zespołem Fundacji Muzyka Kresów, kapelą Gęsty Korzuch Kurzu, z Remkiem Hanejem i innymi. Chętnie współpracuję z muzykami z innych dziedzin, głównie muzyki improwizowanej. Współpracowałam min z Wacławem Zimplem i Herą, z Assafem Talmudim i Shayem Tsabari, Krzysztofem Knitlem, Jerzym Kornowiczem, Mieczysławem Litwińskim, Zbigniewem Karkowskim.

Brałam udział w festiwalach Ad Libitum, Gębofon. Byłam aktorką Teatru Gardzienice, uczestniczką Chóru Kobiet. Od sześciu lat intensywnie jeżdżę na ukraińskie i białoruskie Polesie. Nagrywam pieśni i uczę się śpiewu od najstarszych mieszkańców wsi. Pieśni stają się tylko częścią tego czego doświadczam, co przywożę, czym chciałabym się podzielić. Szukam formuły żeby przekazać maksymalnie dużo z tych podróży. Technika śpiewu, ładunek emocjonalny zawarty w samym materiale muzycznym, ale też pamięć sytuacji, ludzi, przyrody, opowieści towarzyszących pieśniom są punktem wyjścia do wspólnego muzykowania. W moim odczuciu wiejska muzyka i muzyka improwizowana mają wiele wspólnego i dobrze się dopełniają. Wizualizacje są częścią tej opowieści.?

Członkowie Kolektywu Malarze (Jędrek Owsiński, Tomasz Melissa i Mikołaj Chylak) są twórcami cyklu koncertów Wolne Loty w galerii Praca. opartego na współpracy muzyków improwizujących z artystami sztuk wizualnych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolberg 2014 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej