Going. | Bulwar[t] Sztuki 2018 | Scena Nocy Letniej - Teatr Łaźnia Nowa

Bulwar[t] Sztuki 2018 | Scena Nocy Letniej

20:30 | Sobota, 14 lipca 2018
Teatr Łaźnia Nowa

Teatr

Free

Free

Zapraszamy na Scenę Nocy Letniej, czyli klasykę Bulwar[t]owego programu. Wśród przygotowanych propozycji teatralnych znajdziecie zarówno Wasze ulubione spektakle z repertuaru Łaźni Nowej – "Simona, gdzie jesteś?", "Trzech Muszkieterów" i "Kowboja Parówkę" – jak i pozycje zaprzyjaźnionych artystów i teatrów, a wśród nich najbardziej nieprzewidywalne i diabelnie śmieszne Wieczory Impro; monodram "3xTAK. Rudnicki" Wojciecha Kowalskiego, "Osmędeusze" Teatru Pijana Sypialnia czy muzyczne "Ghost Dance".


30.06 SOBOTA 20:30, 25.08 SOBOTA 20:30
Wieczór Impro
Grupa Impro KRK

Scenę nocy letniej dwukrotnie odwiedzi Impro KRK – grupa składająca się w większości z zawodowych aktorów, absolwentów krakowskiej AST. Serwują oni swoim widzom potężną dawkę dobrego humoru, pozytywnej energii i błyskotliwości. Spektakl powstaje każdorazowo na żywo, na oczach publiczności. Podstawową zasadą improwizacji jest spontaniczność, reagowanie na partnerów scenicznych i maksymalna czujność aktorów. Dlatego trudna sztuka improwizacji często leży u podstaw warsztatu wielu wybitnych aktorów. Czerpiąc z sugestii wypływających od widzów (albo z ich szalonych pomysłów), doświadczeń, skojarzeń, własnej wyobraźni, aktorzy tworzą razem niepowtarzalne i nieprzewidywalne show.


7.07 SOBOTA 20:30
Osmędeusze
Teatr Pijana Sypialnia

Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Nie bez przyczyny Osmędeuszy nazywa się „współczesnymi Dziadami”: spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Przedwojenna Warszawa, opisana przez Mirona Białoszewskiego w Osmędeuszach, tętni tańcem i śpiewem. Świat złodziejaszków, ulicznych handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. W jarmarczny klimat warszawskich ulic niezauważalnie wkrada się rutyna dnia codziennego… Pięcioro aktorów wciela się w osiemnaście postaci. Każda z nich opowiada swoją wersję tragicznej miłości Teosi i żonglera Sylwestra. Co jest niezwykłego w Osmędeuszach? Jest miłość, są nadzieje, marzenia, ale również przemijanie i śmierć. Jest życie.


14.07 SOBOTA 19:00
Simona, gdzie jesteś?
reż. Tomasz Cymerman
Teatr Łaźnia Nowa
SPEKTAKL GRAMY W SIEDZIBIE TEATRU (OS. SZKOLNE 25)

Simona Kossak – córka Jerzego Kossaka, trzeciego w kolejności narodzin przedstawiciela krakowskiego rodu malarzy batalistów. Miała być „czwartym Kossakiem” i kontynuować rodzinne tradycje. Ponieważ jednak urodziła się dziewczynką, nie spełniła pokładanych w niej nadziei i oczekiwań. Wyprowadziła się z Krakowa i osiadła w sercu lasu, bez prądu i wody. W czasach PRL-u była zjawiskiem, zawsze starała się iść własną drogą. Trzydzieści pięć lat życia poświęciła Puszczy Białowieskiej, by w końcu bezkompromisowo bronić jej przed dewastacją. Na scenie zobaczymy aktorki z rozmaitych pokoleń: Agatę Grobel, Martę Walderę, Lidię Bogaczównę i Elżbietę Karkoszkę. Wszystkie wcielają się w tę samą Simonę, lecz na różnych etapach życia. Pośród tych kreacji aktorskich jeszcze mocniej wybrzmiewa pytanie: Simona, gdzie jesteś?


21.07 SOBOTA 21:00
Kowboj Parówka
reż. Wiktor Loga-Skarczewski
Teatr Łaźnia Nowa

Wyobraźnia Mateusza Pakuły wzbogacona o wyobraźnię dziecka. Współautorem Kowboja jest młodszy brat dramatopisarza – Marcin. Historia Dżo Mandarynki w reżyserii Wiktora Loga-Skarczewskiego to szalenie dowcipna opowieść, błyskotliwe aktorstwo oraz wizualne fajerwerki. W pogoni za upragnioną lalką, tytułowym Kowbojem Parówką, Dżo doświadcza wielu niebezpieczeństw, a pod warstwą z pozoru banalnej rzeczywistości odkrywa surrealne światy rządzące się własną logiką. Jego podróż przypomina spadanie Alicji w głąb króliczej nory. Komizm sytuacyjny i galeria dziwacznych postaci, atmosfera niesamowitości i absurdu łączą się z dynamicznym i pełnym inwencji stylem sztuki, zanurzonym w purnonsensie i grotesce.


28.07 SOBOTA 21:00
Ghost Dance
reż. Daniel Jacewicz
Teatr Brama

Twórcy spektaklu przypominają dawny rytuał rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej zwany „tańcem ducha” i czynią słyszalnym pomijany i lekceważony głos mniejszości. Taniec Indian był wyrazem sprzeciwu wobec rozprzestrzeniającej się potęgi zachodniej cywilizacji. Tańczono, aby zaczarować i odmienić nieuchronne koleje losu. Tańczono, aby ocalić to, co skazane na zniszczenie. Ghost Dance jest działaniem muzyczno-teatralnym, inspirowanym pracami Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji i manifestami antykapitalistycznymi.


4.08 SOBOTA 20:30
3 x TAK. Rudnicki
Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy

Monodram Wojtka Kowalskiego powstał na bazie trzech książek Janusza Rudnickiego: "3xTak", "Męka kartoflana" i "Śmierć czeskiego psa".

Jak czytamy w recenzjach:
„Ten śpiewany poemat zrodził się z pańskiej osobowości. To był jeden z nielicznych monodramów, na którym publiczność się po prostu śmiała, i to śmiała dość żywiołowo”.
(prof. Jan Peszek)

„Monodram z prozy Rudnickiego to najlepszy spektakl Kowalskiego od ładnych paru lat; kto wie, czy nie najciekawsza propozycja przygaszonego od paru lat offu. No i bezwzględna diagnoza polactwa. Akurat na czasie”.
(Łukasz Drewniak)


1.09 SOBOTA 20:30
Trzej Muszkieterowie
reż. Giovanny Castellanos
Teatr Montownia, Teatr Łaźnia Nowa

Trzej Muszkieterowie w reżyserii G. Castellanosa to adaptacja, jakiej w teatrze (ani w kinie) jeszcze nie było. Nowe odczytanie powieści Aleksandra Dumasa jest tragikomedią omyłek i katastrof, zrealizowaną w zawrotnym tempie teledysku. Doskonale wszystkim znana historia o przyjaźni czterech mistrzów szpady łączy w sobie wszystko, co kochają widzowie: szalone przygody, pojedynki, namiętności, nieoczekiwane zwroty akcji i zabarwione erotyzmem sceny zalotów i zdrad. A nade wszystko piękną kobietę i przystojnych panów. Wszystkie postaci odtwarza tutaj zaledwie pięcioro aktorów – członkowie Montowni: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki, i towarzysząca im zjawiskowa Monika Fronczek. Nie sposób pominąć też brawurowych ról psa de Gaulle’a i kota Richelieu… To po prostu trzeba zobaczyć!

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej