Going. | The Lesser Men - KontenerART

The Lesser Men Z CHORACJI PO RAZ PIERWSZY W POLSCE !

SIDEWAYS – booking & promotion oraz BEGO BOOKING mają zaszczyt zaprosić na występ alternatywnej sensacji prosto z Zagrzebia! Grupa (The) Lesser Men pojawi się w lipcu na pierwszej polskiej trasie koncertowej. Jednym z przystanków jest KontenerART, a koncert będzie całkowicie darmowy! Zapowiada się ciekawe wydarzenie nie tylko dla muzycznych Bałkanofilów.

Jugosłowiańska postpunkowa nowa fala lat 80-tych jest u nas w Polsce doskonale znana. Jeszcze w zamierzchłych i ponurych czasach około-stano-wojennych, odwiedzały nas grupy w rodzaju Sarlo Akrobata czy Elektricni Orgazam, zespół Azra nagrał o naszym kraju piosenkę o wymownym tytule „Poljska u mome srcu”, inne formacje jak np. Idoli czy Parni Valjak, hulały regularnie w radiu. Tymi wszystkimi wykonawcami i ich piosenkami fascynowali się Kazik, Maleńczuk, Tymon Tymański czy Olaf Derglassoff, co znalazło swój wyraz na kolejnych płytach projektu Yugoton.

Minęło ponad ćwierć wieku, nie ma już Jugosławii, ale cały czas powstaje tam kapitalna muzyka, niekiedy otwarcie nawiązująca do nowofalowej tradycji, ale przefiltrowana przez rockowe zjawiska ostatnich lat (jak Interpol czy Arctic Monkeys), dziś śpiewana już w języku angielskim. Taka właśnie jest formacja (The) Lesser Men z Zagrzebia!

Już ich pierwszy album, „Vacation Freeze”, narobił sporo szumu nie tylko w rodzimej Chorwacji, ale też w ościennych Serbii i Słoweni. Wówczas jeszcze TLM grali jako trio, ale już kolejny album, wydany wspólnie przez chorwacką wytwórnię Geenger oraz serbską Ammonite i przez to dostępny na terenie całych Bałkanów, „Bedrooms” z ubiegłego roku, to świadectwo poczynań w nowym, ostatecznym, składzie czteroosobowym:

LesserManBasic – wokal, klawisze, gitara
Neven Svilar – gitara, wokal
Denis Brcic – bas
Branko Skendzic - bębny

Płyta brzmi fantastycznie: świeżo, bezpretensjonalnie i prawdziwie czadowo, bez zapominania o kapitalnych melodiach. Dla fanów szeroko pojętej muzyki alternatywnej czy też w skrócie: indie – obecność obowiązkowa! Niemieccy recenzenci dodatkowo zwrócili uwagę na elementy shoegaze, wpływy The Smiths i The Cure. Też pasuje… Vidomo se!

WSTĘP WOLNY
Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Poznania w ramach projektów Aktywator Kultura dla Przestrzeni

Dofinansowano z budżetu Miasta Poznania
#poznanwspiera

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej