Going. | Wczasy - Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Cykl "Miasto na Żywo"powraca na Dolne Miasto!
14 lipca 2018 o godz. 19:00 na podwórku CSW Łaźnia zagrają Wczasy.
Wstęp wolny!
Rakieta już grzeje się - zakładaj hełm!

Wczasy to duet, który tworzą Bartłomiej Maczaluk (ur. 1984, pochodzący z Gorzowa Wlkp.) i Jakub Żwirełło (ur. 1991, pochodzący z Olsztyna). Spotkali się w Poznaniu i tam zaczęli razem grać.
Wczasy zadebiutowały w 2017 dobrze przyjętą EPką ("1000 problemów" / Placid Person Records), o której Krzysztof Kwiatkowski z portalu Trzy Szóstki pisał tak: "Wczasy są bardzo ok. [...] Są tak zrelaksowani, że ja odpływam." Pod koniec 2017 ich utwór p.t. Świętokracja został wydany na świątecznej składance
("Przeżyj Święta" / Nasiano Records), pozytywnie wypowiadał się o nim m.in. Bartek Chaciński na blogu Polifonia. Brzmienie Wczasów opiera się obecnie na gitarach, syntezatorach analogowych i automatach perkusyjnych ze złotej ery synth-popu, a kompozycje przybierają zazwyczaj zwięzłe piosenkowe formy.
Debiutancki album długogrający nosi nazwę "Zawody". "Zawody" to słowo klucz -płyta opowiada o zawodnikach codzienności, ich marzeniach, obawach, uczuciach, stosunku do pracy zawodowej, o ich zawodach życiowych i miłosnych, a także o zawodach sportowych, w których się nie wygrywa.
Na debiucie Wczasów można usłyszeć echa polskiej zimnej fali w stylu Lecha Janerki, Variété i Siekiery, ale również przebojowy synth-pop/new romantic inspirowany latami 80. - Kapitanem Nemo, wczesnym Kombi czy Rezerwatem. Jest również synth-punk spod znaku Super Girl and Romantic Boys oraz nerw jak na debiucie Cool Kids of Death. Całość trudno jednoznacznie określić, ale spróbujmy. Wczasy to oksymoron - gitarowy synth-pop-punk, nieoczywiste połączenie chwytliwego popu i treściwej alternatywy, z mocnymi tekstami po polsku.
Teksty są szczere do bólu, dosadne i realistyczne, choć momentami również romantyczne i liryczne. Chwilami Wczasy balansują na granicy żartu i powagi, ponieważ muzycy wyznają zasadę, że nie warto brać życia i siebie samych zbyt
serio.

https://www.youtube.com/c/wczasyzespol


Cykl Miasto na Żywo realizowany jest od 2013 roku przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Ideą koncertów było usytuowanie ich w nietypowych lokalizacjach, na podwórkach, na łące, poza murami galerii i salek koncertowych. Do projektu zapraszani są artyści, których występy wzbudzą zainteresowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i gości z innych części miasta lub turystów. Celem akcji jest stworzenie miejsc sprzyjających spotkaniom społeczności lokalnej, ożywienie Dolnego Miasta, przełamanie panujących stereotypów, przekonanie przypadkowych odbiorców do sztuki i muzyki współczesnej i zachęcenie ich do częstszego uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych.

Kurator: Anna Szynwelska
W ramach projektu: Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska
Więcej szczegółów: http://outdoorgallerygdansk.eu

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  synthpopu     szynwelskaw     nasiano     mieszkancow     wczesnym     kwiatkowski     wystepy     bardzo     nemo     wyznaja     wczasy     analogowych     placid     zostal     swietokracja     maczaluk     miejsc     cykl     wspolczesnej     miasta     szczere     variete     wolnyrakieta     muzycy     gitarowy     zawodach     slowo     przelamanie     galeria     epka     artystycznychkurator     salek