Going. | Niepokorne obiekty - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

O estetycznej formie ruchów protestu, polityce rzeczy i artystycznej wyobraźni opowiedzą Gavin Grindon (kurator wystawy 'Disobedient Objects' w londyńskim Victoria and Albert Museum) oraz Cecylia Malik (krakowska artystka odpowiedzialna za formę estetyczną szeregu kolektywów, protestów i happeningów).

Razem z Cecylią i Gavinem zastanowimy się nad kształtem i rolą ?niepokornych obiektów?, elementom scenografii, strojom czy instalacjom, które towarzyszą politycznym happeningom, miejskim protestom czy ekologicznym demonstracjom. Zamiast pogrążać się w rytualnych sporach o polityczną funkcję sztuki, pomyślimy o estetycznej polityce rzeczy, które materializują społeczną wyobraźnię i nadają kształt przestrzeni wspólnej.

Cecylia i Gavin zaprezentują, jak 'niepokorne obiekty' wpływają na estetyczną formę ruchów protestu oraz odpowiedzą na pytanie czy erupcje artystycznej wyobraźni mają wpływ na polityczną skuteczność sztuki. Opowiedzą o tym, na ile 'niepokorne obiekty' są efektem kolektywnej kreatywności, czy indywidualnej twórczości, czy są tworzone przez profesjonalistów czy przez amatorów i na ile ten podział ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie.

Gavin Grindon jest kuratorem wciąż trwającej wystawy ?Disobedient objects? z Victoria & Albert Museum w Londynie, która została bardzo ciepło przyjęta przez widownię i krytykę.

Cecylia Malik w ramach swojej praktyki artystycznej współtworzy formę estetyczną szeregu miejskich protestów, takich jak Modraszek Kolektyw, Warkocze Białki czy Chciwość Miasta.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej