Going. | Bownik - Rewers / II oprowadzanie po wystawie - Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Bownik - Rewers / II oprowadzanie po wystawie

18:30 | Wtorek, 17 lipca 2018
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Wystawa

Free

Free

17.07. o g. 18.30. zapraszamy na spotkanie z Bownikiem na wystawie "Rewers".

BOWNIK – REWERS
wystawa czynna do 31.07.2018

Bownik od dwóch lat dokumentuje ubrania znajdujące się w muzeach. Korzystając z konwencji fotografii muzealnej – szare tło, neutralne światło – włącza swoje obrazy w obiektywny zapis. Zdjęcia jednak nie wpisują się w znane historyczne narracje. Przedstawiają gest odwrócenia ubrań na lewą stronę, symbolicznie przywołując możliwość innego odczytania. Stroje historyczne gromadzone w muzeach często stają się oprawą utrwalającą uproszczony obraz lub obraz koncentrujący się tylko na estetyce. Ale jest też „druga strona“, często pomijana i nieobecna. Prawa buduje, utrwala znaczenia historyczne, natomiast lewa uwalnia głos tego, co nie miało być reprezentowane. Istotne stają się aspekty przywołania demokracji rejestrów i odwołanie do historycznego ciężaru ubioru. Rewers przeciwstawia się także uproszczonemu odczytowi fotografii, opartemu na gotowych automatycznych odpowiedziach. Pewności, która pojawia się w chwili uznania przedstawienia za przyporządkowane do znanego muzealnego schematu. Fotografie zostały wykonane dotychczas w Polsce, na Białorusi i w Rosji.

Bownik (1977) – studiował filozofię na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie UAP). Do najbardziej znanych prac artysty należą fotograficzne cykle: „Gamers“, „E-Słodowy“, „Koleżanki i Koledzy“. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach Museum In Huis Marseille, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Bibliotece Narodowej, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i w zbiorach prywatnych. W 2014 r. był nominowany do Paszportów Polityki. Jego książka „Disassembly“, wydana przez wydawnictwo Mundin, otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014. Ta sama książka została nominowana do Kassel Photobook Award 2014.

Organizatorem wystawy jest Galeria Fotografii pf / CK Zamek

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  kassel     eslodowy     akademii     buduje     uproszczony     2014     uniwersytecie     rejestrow     mialo     1707     zapraszamy     konkursie     najbardziej     neutralne     odczytania     31072018bownik     przeciwstawia     innego     obrazy     lublinie     znanych     przedstawienia     czesto     historyczne     ciezaru     pewnosci     polsce     automatycznych     gamers     dotychczas     znajduja     studiowal