Going. | Kaczmarczyk vs Paderewski – Tatra - Centrum Kongresowe ICE Kraków

Kaczmarczyk vs Paderewski – Tatra

19:00 | Niedziela, 11 listopada 2018
Centrum Kongresowe ICE Kraków

Koncert

od 30 zł

od 30 zł

11 listopada 2018 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków niezwykły koncert: Kaczmarczyk vs Paderewski – „Tatra”

Wydarzenie w ICE Kraków będzie pierwszym koncertem Pawła Kaczmarczyka, promującym jego nadchodzący album zatytułowany Kaczmarczyk vs Paderewski – „Tatra”. Płyta ukaże się w listopadzie i znajdziemy na niej sześć utworów, których źródłem i inspiracją jest „Album Tatrzańskie” Ignacego Jana Paderewskiego. W 1884 roku ten wielki artysta i mąż stanu zreinterpretował pieśni góralskie, a 134 lata później ta twórczość zostanie „przetłumaczona” na muzyczny język Pawła Kaczmarczyka łączący folk, klasykę i jazz.

W nagraniu płyty udział weźmie trio jazzowe, orkiestra oraz DJ i podobny skład usłyszymy również 11 listopada w Krakowie. Na scenie, oprócz samego Pawła Kaczmarczyka przy fortepianie, pojawią się także Michał Barański (kontrabas), Tomasz Torres (prekusja), Mr. Krime przy gramofonach oraz jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia – Orkiestra Akademii Beethovenowskiej – pod batutą Łukasza Wódeckiego-Meygera. To będzie ogromny, muzyczny spektakl!

„Tatra” będzie moim szóstym albumem, ale pierwszym nagranym z takim rozmachem. – mówi Paweł Kaczmarczyk. Ten rozmach zamierzamy przenieść na scenę ICE Kraków, by jak najmocniej poruszyć publiczność. Jestem przekonany, że po tym koncercie wielu słuchaczy inaczej spojrzy i na pieśni góralskie i na Paderewskiego.

Kaczmarczyk to krakowski pianista i kompozytor, który na koncie ma dwie nominacje do Fryderyków, nagrody „Gazety Wyborczej", „Trójki” oraz liczne tytuły artysty i płyty roku. Gra regularnie na całym świecie, a jego nazwisko często przywoływane jest przez zagraniczne media. Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego założenia ma wymykać się jednoznacznym określeniom.

Paweł Kaczmarczyk nieprzypadkowo zajął się twórczością I. J. Paderewskiego właśnie w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Artysta urodzony w 1860 roku nie tylko był jednym z najwybitniejszych pianistów swojej epoki, ale i kluczową postacią w procesie odzyskiwania suwerenności po I wojnie światowej. To właśnie jego starania miały wpływ na umieszczenie postulatu stworzenia niepodległej Polski wśród 14 punktów programu Woodrowa Wilsona. Z kolei przybycie Paderewskiego do Poznania w 1918 roku stało się̨ impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którego następstwie większość ziem zaboru pruskiego weszła w skład odrodzonej Polski. Wkrótce potem Paderewski objął funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych. Do końca swoich dni na różne sposoby służył polskim sprawom, zachowując jednocześnie swój zasłużony status ikony światowej kultury. W pamięci potomnych na zawsze zapisał się jako wirtuoz muzyki, orędownik polskości, wybitny polityk i filantrop.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  takze     odrodzonej     pierwszym     pianista     zamierzamy     wezmie     1884     obchodow     kluczowa     wilsona     zapisal     oraz     oprocz     niepodleglej     liczne     potomnych     nagraniu     objal     pamieci     spektakltatra     baranski     nastepstwie     swoich     umieszczenie     krime     programu     folk     polityk     przekonany     nagranym     impulsem     rozmachem