Going. | Orbanizacje czy organizacje - Marzyciele i rzemieślnicy

Spotkanie z udziałem gościa specjalnego Veroniki Móra - dyrektorki węgierskiej fundacji Ökotárs, zajmującej się przyznawaniem środków z funduszy norweskich innym NGO, do której siedziby we wrześniu br. wkroczyła policja.

Polak Węgier dwa bratanki? To powiedzenie często powtarzamy w Polsce automatycznie. Ostatnie wydarzenia na Węgrzech skłaniają jednak do zastanowienia, jak daleko to podobieństwo może zajść. We wrześniu br. policja wkroczyła w Budapeszcie do siedzib kilku większych organizacji pozarządowych, zajmujących się przyznawaniem środków z funduszy norweskich innym NGO, skonfiskowała m.in. komputery i serwery. Nie przeszkodziło to Parlamentowi Europejskiemu przyjąć kandydaturę wiceprzewodniczącego rządzącego na Węgrzech Fideszu na fotel jednego z Komisarzy Europejskich.

Pod wrażeniem tych zajść Instytut Spraw Publicznych zaprasza na debatę poświęconą zagrożeniom dla swobody działalności organizacji pozarządowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestniczący w niej goście będą starali się odpowiedzieć na pytanie: Czy Warszawa może być drugim Budapesztem i co to może oznaczać dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego? Spróbują porównać sytuację w Polsce do tej na Węgrzech, przyjrzeć się temu, gdzie leżą przyczyny wydarzeń mających miejsce w Budapeszcie oraz zastanowią się nad tym, gdzie są dla nich inspiracje. Ważne będzie też spojrzenie na europejskie standardy swobody działalności społeczeństwa obywatelskiego.

Debata jest organizowana w związku z ukazaniem się kolejnej edycji raportu Indeks Stabilności NGO, którego opracowaniem dla Polski od wielu lat zajmuje się Instytut Spraw Publicznych.

W dyskusji udział wezmą:

Gość specjalna - Veronika Móra, dyrektorka węgierskiej fundacji Ökotárs, zajmującej się przyznawaniem środków z funduszy norweskich innym NGO, do której siedziby we wrześniu br. wkroczyła policja

Lidia Kołucka-Żuk - prawniczka, była dyrektorka wykonawcza Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, była członkini Zespołu Doradców Strategicznych Premiera

Wojciech Przybylski - redaktor naczelny Visegrad Insight i Respubliki Nowej

dr Agnieszka Rymsza ? ekspertka Instytut Spraw Publicznych , socjolożka, Fundacja SYNAPSIS

Olga Salomatova - ekspertka Helsińskiej Fundacji Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Henryk Wujec - działacz opozycji w czasach PRL, doradca Prezydenta RP ds. społecznych, poseł na Sejm RP kilku kadencji

Moderacja: Filip Pazderski ? prawnik i socjolog, analityk Programu Społeczeństwa i Demokracji ISP

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej