Going. | Zimowy sen - Kino Muranów

Złota Palma w Cannes 2014.

Aydin, emerytowany aktor, prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla. Zimą, w miarę jak śnieg pokrywa step, hotel staje się schronieniem, ale także sceną ich dramatów. Film jest studium relacji trzech bliskich, ale odosobnionych i zdanych na siebie osób ? ich oczekiwań, lęków, wzajemnych pretensji i zależności. Oszołamiające plenery Kapadocji kontrastują z kameralnym portretem małżeńskim, opartym na pełnych napięcia, mistrzowskich dialogach.

Biedny i bogaty. Bezsilny i uprzywilejowany. Kobieta i mężczyzna. Bezkresna przestrzeń i cztery ściany. Zimowy pejzaż tureckiej Kapadocji posłuży za scenerię zderzenia klas i systemów wartości, stając się milczącym, ale kluczowym bohaterem filmu. Z kolei zamknięta przestrzeń malowniczo położonego, rodzinnego hotelu okaże się ascetyczną sceną, na której będzie się rozwijać szekspirowski z ducha konflikt. Były aktor Aydin cierpi na twórczą niemoc i kwestionuje wartość swojej publicystyki, jego młodsza żona Nihal czuje się przytłoczona autorytarnością partnera i gotowa jest wybrać wolność. Choć nagrodzony Złotą Palmą, ponad trzygodzinny film Ceylana rozwija się powoli, to nie nuży. Majestatyczne zdjęcia fascynują, miarowy rytm milcząco wciąga widza. Mimo świetnych dialogów najważniejsza i najbardziej wymowna w tym ?śnie? jest właśnie cisza. Zimowy sen to psychologicznie pogłębiona, pełna kulminacji podróż przez ludzkie emocje.

Tytuł oryginalny: K?ş Uykusu
Tutuł angielski: Winter Sleep
Reżyser: Nuri Bilge Ceylan
Występują: Haluk Bilginer, Melisa Sozen, Demet Akbag, Ayberk Pekcan, Serhat Kilic, Nejat Isler, Tamer Levent, Nadir Saribacak, Mehmet Ali Nuroglu, Emirhan Doruktutan
Kraj produkcji: Turcja, Francja, Niemcy
Rok produkcji: 2014
Data premiery: 24.10.2014
Gatunek: dramat
Czas trwania: 196 min

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej