Going. | 14 MÓZG Festival w Kinie Luna - polska premiera dwóch filmów - Kino Luna

14 MÓZG Festival w Kinie Luna - polska premiera dwóch filmów

20:00 | Środa, 21 listopada 2018

Kino Luna

Film

20 zł

20 zł

ŚRODA 21.11.2018 / KINO LUNA

UL. MARSZAŁKOWSKA 28

godz. 20:00
„Sherlock Holmes i ludzie jutra”, reż. Tomasz Gwincinski (polska premiera filmu)

Film został zrealizowany przez ucznia Bogusława Schaeffera, kompozytora muzyki współczesnej Tomasz Gwincinskiego. Formy tejże muzyki zostały przełożone na współczesną narrację filmową. Owocem jest osobne dzieło fabularne o długości 106 minut. Tomasz Gwincinski jest także autorem scenariusza, który powstał wg. standardów literackich grupy OULIPO. Film nie stanowi jednak ekspresji domeny czysto abstrakcyjnej, ale środki, którymi posłużył się twórca zostały użyte świadomie, aby jak najwierniej oddać sens opowiadanej historii. Historia zaś to anatomia śledztwa, w którym uczestniczy Sherlock Holmes, a którego celem jest wyjaśnienie zagadki pewnej ludzkiej głowy. Film nakręcono w scenerii dolnego śląska, w miejscach niezwykle ważnych dla historii tego regionu, takich jak: zamek Radomierzyce, zamek Czocha, opactwo Lubiąż i innych. Dzięki temu film posiada pewien specyficzny klimat, tak jakby akcja działa się w zamkniętej zonie. Zdjęcia do filmu były kręcone w listopadzie 2013, film zaś został ukończony w maju 2014.

Tomasz Gwinciński, wirtuoz gitary, jest współtwórcą tzw. sceny yassowej, założyciel grupy Maestro Trytony, autor muzyki do wielu spektakli teatralnych i filmów, pomysłodawca i autor programu edukacyjnego Muzykoteka (Narodowy Instytut Audiowizualny).

godz. 22:00
„Zen for nothing”, reż. Werner penzel (polska premiera filmu)

„Zen for Nothing” to szwajcarsko-niemiecki film dokumentalny z 2016 roku autorstwa Wernera Penzela, znanego w środowiskach muzyków improwizujących, twórcy legendarnego filmu „Step across the border” z 1990 roku. W „Zen for Nothing” reżyser towarzyszy szwajcarskiej aktorce podczas jej pobytu w japońskim klasztorze Zen. Sposób realizacji filmu oddaje atmosferę panującą w klasztorze. Autor, podobnie jak w swoich poprzednich filmach, kładzie nacisk na realizację dźwięku, celowo przerysowując go dla zwrócenia uwagi oglądającego. Film zrealizowany jest w systemie dźwiękowym 5:1, co daje efekt niemal przeniesienia do świata filmu. Za ilustrację muzyczną filmu odpowiedzialny jest nie kto inny jak Fred Frith – muzyk od lat współpracujący z reżyserem i dość często przewijający się również w historii Mózgu.

Werner Penzel urodził się w Niemczech w 1950 roku. W latach 70-ch pracował i mieszkał z brazylijskim zespołem teatralnym Oficina w Rio de Janeiro, towarzyszył Living Theatre w Europie, studiował na Akademii Filmowej w Monachium, wiele podróżował. Będąc w Japonii praktykował w klasztorach Zen w Eiheiji i Antaiji. W 2009 roku przeprowadził się na wyspę Awaji-shima, gdzie założył “nomadomura”, aby kontynuować tworzenie filmów, muzyki i sztuki oraz pracować nad wymianami kulturalnymi.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej