Going. | „...A to Polska właśnie" – Koncert Finałowy 54.Studenckiego Festiwalu Piosenki - Krakowskiego Festiwalu Piosenki - Małopolski Ogród Sztuki

„...A to Polska właśnie" – Koncert Finałowy 54.Studenckiego Festiwalu Piosenki - Krakowskiego Festiwalu Piosenki

19:00 | Niedziela, 21 października 2018
Małopolski Ogród Sztuki

Koncert

50 zł

50 zł

21.10.2018 – niedziela
Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12
godz: 19:00 – Koncert Finałowy 54.SFP-KFP

„……A TO POLSKA WŁAŚNIE” – Koncert Finałowy 54. SFP
Pomysł, scenariusz, reżyseria – Bogusław Sobczuk
Kierownictwo muzyczne, aranżacje, orkiestra – Jasiek Kusek
Występują – Beata Banasik, Weronika Kowalska, Adrianna Maja Kućmierz, Agnieszka Przekupień, Anastazja Simińska, Małgorzata Walenda, Piotr Fronczewski, Andrzej Grabowski, Marcin Januszkiewicz, Jan Wołek

* * *

W zgodzie z tradycją – jeśli nie „odwieczną”, to w przypadku liczącego ponad 50 lat SFP – „od – półwieczną”, a nasz festiwal (z)obowiązującą, odnosimy się jego tegorocznym Koncertem Finałowym do rzeczy, które są tutaj i teraz istotne.

W tym roku – do nie byle jak okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasze państwo. Tonację flagowo – podniosłą zostawiamy innym – Instytucjom i Wydarzeniom, solidaryzując się z nimi w tym, co w oczywisty sposób flagowe i w tym, co autentycznie podniosłe.

Sami zabieramy tym koncertem głos w trybie, by tak rzec, „inwentaryzacyjnym”, przedstawiając postawy, myśli, postaci i zachowania, będące jedynie fragmentem większej całości.
Tą całością jest wizerunek Polski – dzisiejszej, po stu latach jej państwowo niepodległego bytu.

Poeci, kompozytorzy, aktorzy i piosenkarze każdym swym występem w tym koncercie dadzą swoją odpowiedź na wielkie pytanie dwa wieki temu postawione w finale słynnej frazy przez Juliusza Słowackiego: „Szli, krzycząc: >>Polska! Polska!<< […] Bóg […] spojrzał na te krzyczące i zapytał: >>Jaka?<<

W naszym koncercie nie będzie złych odpowiedzi na to pytanie; każda będzie dobra, bo każda będzie prawdziwa. I każdą spróbujemy uwiarygodnić, przy wszystkich – nawet najbardziej nam, czy komukolwiek, niewygodnych – powtarzając za Stanisławem Wyspiańskim: „A to Polska właśnie”.

Wielkimi nazwiskami Juliusza S. i Stanisława W. nie podpieramy się w geście erudycyjnego szpanu; przypominamy jedynie jak stare i ważne są –to pytanie i ta odpowiedź.
Z koncertu „…A to Polska właśnie” wynika – oprócz innych rzeczy – oczywista dzisiaj już chyba dla wszystkich prawda: że bardzo się różnimy.

A czy różnimy się pięknie? – To zupełnie osobna sprawa.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  odpowiedzi     grabowski     sposob     uwiarygodnic     flagowe     caloscia     powtarzajac     prawdziwa     zabieramy     temu     komukolwiek     flagowo     polski     erudycyjnego     wynika     rzec     zupelnie     rajska     przedstawiajac     teraz     okraglej     krzyczace     rzeczy     spojrzal     pieknie     kusekwystepuja     jego     orkiestra     kucmierz     swoja     54sfpkfpa     stanislawa