Going. | 14 MF: Teatroteka: Walizka jest pusta. Wszystko jest w walizce. - MÓZG Festival

14 MF: Teatroteka: Walizka jest pusta. Wszystko jest w walizce.

20:00 | Czwartek, 18 października 2018
MÓZG Festival

Teatr

Free

Free

⭕ MÓZG

Fransua Żako poszukuje prawdy. Prowadzony przez Narratora i Automatyczną Sekretarkę, pokonuje drogę z domu do Muzeum Zagłady, aby tam, na jednej z walizek z Auschwitz, rozpoznać nazwisko swojego ojca. Nie jest to jednak zwykły spacer, ale droga ku odzyskaniu pamięci i tożsamości. Prawda, której brakowało mu przez całe życie, nagle uderzy w niego z niebywałą siłą. Ten gwałtowny zwrot sprawi, że powrócą wspomnienia, sytuacje, pytania, które przez lata nie mogły doczekać się odpowiedzi. Przed oczami bohatera przepłynie całe życie: dziecięce wspomnienia, sny, spotkania, podróże, różne etapy nieporadnej drogi ku odkryciu samego siebie. Spacer do Muzeum staje się podróżą przez pamięć, a miejsca, w których zatrzyma się Fransua, realne lub nierealne, stworzą swoistą mapę mentalną, utkaną z wątpliwości, obaw i nadziei związanych z otwarciem walizki ojca, jedynej pamiątki po nim.
Niesamowita konstrukcja sztuki, jej struktura i język, który o Holokauście mówi w odważny i nowatorski sposób, chronią sztukę przed nadmiernym patosem i smutkiem. Historia Fransua Żako opowiadana jest przez tajemniczego Narratora, który wraz ze swoją towarzyszką, Automatyczną Sekretarką, śledzi, przeżywa i komentuje wszystkie etapy drogi Fransua. Dwutorowość sztuki i silna narracyjna rama sprawia, że ta oparta na faktach historia nabiera wewnętrznej dynamiki, tworzy z pozoru lekką, ale niezwykle głęboką i aktualną opowieść.
Walizka stawia także szersze pytanie o społeczną pielęgnację pamięci o Zagładzie. Jest jak pytanie, postawione każdemu, kto bezpiecznie i bezrefleksyjnie chowa ją do ciemnego archiwum.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  swoja     drogi     odkryciu     sztuke     zwykly     bezrefleksyjnie     zatrzyma     prowadzony     utkana     konstrukcja     nowatorski     jednak     przed     pytania     zwrot     mowi     sekretarke     zwiazanych     holokauscie     szersze     postawione     prawdy     nadmiernym     pytanie     gwaltowny     pielegnacje     narratora     przeplynie     bezpiecznie     faktach     kazdemu     nimniesamowita