Going. | Andrzej Krajewski "Moje okładki" - Zachęta

Andrzej Krajewski "Moje okładki"

18:00 | Środa, 5 listopada 2014

Zachęta

Spotkanie

Free

Free

Warszawska premiera albumu "Moje okładki" Andrzeja Krajewskiego, jednego z najbardziej zapomnianych i tym samym niedocenionych designerów złotych czasów polskiej szkoły plakatu.

W spotkaniu udział wezmą: Tytus Klepacz (pomysłodawca i redaktor albumu), Mariusz Knorowski i Wojciech Freudenreich.

prowadzenie Małgorzata Mleczko

Andrzej Krajewski ukończył ASP w Warszawie (malarstwo u Wojciecha Fangora i plakat w pracowni Henryka Tomaszewskiego). Po studiach zajmował się głównie projektowaniem plakatów, stworzył ich ponad sto. W międzyczasie rysował też komiksy, ilustracje i projektował okładki książek ? to właśnie na tej części jego twórczości skupia się album.

Tytus Klepacz, który jest kolekcjonerem i pomysłodawcą albumu, ostatnie miesiące spędził szukając okładek Krajewskiego. Było to zadanie o tyle mozolne i czasochłonne, że nie istnieje żaden spis autorów okładek książek wydanych w PRL-u. Udało mu się skompletować niezwykłą kolekcję okładek książek i czasopism uwzględniającą także nigdy nie wydane projekty i szkice.

Album prezentuje ponad 100 okładek książek i czasopism autorstwa Andrzeja Krajewskiego począwszy od 1962 roku do dziś. Ostatnią okładką zaprojektowaną przez Krajewskiego jest właśnie okładka albumu Moje okładki.

?Krajewski pozostaje jednym z najbardziej zapomnianych i tym samym niedocenionych designerów złotych czasów polskiej szkoły plakatu. Jednocześnie jego lekko naiwny styl, przesiąknięty erotyką i nieraz ocierający się o kicz, jest dziś niezwykle świeży i ? najczęściej nieświadomie ? powielany przez twórców grafiki użytkowej w Polsce i na świecie?.
Tytus Klepacz

?Dla mnie zawsze najważniejszy był plakat, okładki natomiast są wypełnieniem przestrzeni pomiędzy kolejnymi plakatami. Dopiero razem tworzą panoramę mojej twórczości od lat 60-tych do dziś?.
Andrzej Krajewski.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej