Going. | Czasem śnię, że latam - Nowy Fort

Czasem śnię, że latam

19:00 | Piątek, 7 listopada 2014

Nowy Fort

Film

Free

Free

Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu Centrum Polskiego Dokumentu.
Przedpremierowy pokaz filmu ?Czasem śnię, że latam? Anety Popiel-Machnickiej.

Po pokazie spotkanie z reżyserką, scenarzystką, montażystką i producentką filmu. Aneta Popiel-Machnicka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i PWSFTviT w Łodzi. Jest autorką filmów dokumentalnych ?Miasto nad rzeką czarnego smoka? (2006) i ?Czasem śnię, że latam? (2013). Zrealizowała 11 filmów niezależnych (fabularnych i animacji) za które otrzymała ponad 40 nagród na festiwalach filmów offowych, w tym dwukrotnie medal Unica pod patronatem UNESCO.
Prowadzenie: Marcin Więcław, filmoznawca, reżyser, script doctor; współautor pomysłu i koncepcji merytorycznej Centrum Polskiego Dokumentu.

?Czasem śnię, że latam? (70 min., 2013; prod. Pigment Production, Telewizja Polska; dystrybucja: Solopan)

Bohaterką filmu jest młoda, wybitnie utalentowana tancerka, Weronika Frodyma przed którą otwiera się droga do międzynarodowej kariery. Czas wolny od zajęć w teatrze spędza na nieustannej pracy nad swoim ciałem. Życie prywatne, ból jaki stale jej towarzyszy, samotność i zmęczenie ? są przez nią bagatelizowane, aż do chwili poważnej kontuzji, której ulega dwa dni przed premierą w Operze Berlińskiej.

Zdjęcia do filmu były realizowane przez 6 lat. Główne miejsca akcji to Warszawska Szkoła Baletowa, Opera Narodowa w Warszawie, Szkoła Baletowa i Teatr Mały w Petersburgu, Akademia Tańca Carmen de Robles w Las Palmas oraz dwa teatry Opery Berlińskiej. W finałowej scenie zarejestrowano fragmenty berlińskiej premiery baletu THE OPEN SQUARE, której autorem jest światowej sławy izraelski choreograf ? Itzik Galili.
?Czasem śnię, że latam? to jedyny polski film dokumentalny zakwalifikowany do udziału w Slamdance Film Festiwal (Park City, USA), gdzie otrzymał w tym roku BLACKMAGIC DESIGN CINEMATOGRAPHY AWARD za zdjęcia dla Michała Popiel-Machnickiego.

W pierwszej edycji Centrum Polskiego Dokumentu prezentujemy nagrodzone filmy dokumentalne ostatnich 10 lat. Naszym celem jest stworzenie miejsca prezentacji i spotkań widzów z polskim filmem dokumentalnym i jego twórcami oraz zbudowanie platformy dyskusji na temat polskiego dokumentu. W planach warsztaty edukacyjne i laboratoria twórcze. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, w piątki o 19.00.
Zapraszamy już teraz na kolejne spotkanie: 21 listopada, na którym pokażemy film Macieja Pisarka ?Solo? i jego etiudę ?Litofon?.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej