Going. | Wojtek Mazolewski Quintet - Syreni Śpiew

Wojtek Mazolewski Quintet

21:00 | Poniedziałek, 10 listopada 2014

Syreni Śpiew

Koncert

20 zł

20 zł

Zapraszamy na WARSZAWSKĄ KLUBOWĄ PREMIERĘ płyty ?POLKA? w Syrenim Śpiewie 10.11!

?Mazolewski zredefiniował jazzową formę i nadał jej nowoczesny kształt! oraz otworzył słuchacza na, do tej pory uznawaną za hermetyczną, odmianę muzyki. Oswoił jazz i wprowadził go na listy przebojów,
telewizyjne ekrany oraz ... łamy prasy popularnej.? - Gazeta Wyborcza


Bilety będą dostępne od wtorku 4 listopada w biurze Grupy Warszawa ul. Smulikowskiego 1/3 oraz w dniu koncertu w Syrenim Śpiewie !

W październiku tego roku nakładem wydawnictwa AGORA ukaże się trzeci studyjny album zespołu zatytułowany ?POLKA?. Kwintet Wojtka Mazolewskiego pracował nad tą płytą przez ostatnie trzy lata, wybierając 13 wyjątkowych kompozycji.
Na szczególną uwagę zasługuje proces realizacji i produkcji zastosowany przez lidera WMQ ? Wojtka Mazolewskiego. Całość materiału została nagrana i wyprodukowana w sposób w jaki rejestrowano sesje Johna Coltrane?a, Milesa Davisa, Charlesa Mingusa czy Beatlesów w latach 50. i 60. poprzedniego stulecia. Dokonano tego w specjalnie przygotowanym do tego celu w pełni analogowym studiu w Radio Gdańsk.
Zespół nagrywał w jednym pomieszczeniu, wszystko w czasie rzeczywistym, bez poprawek i ingerencji uzyskując swoje naturalne brzmienie. Po wielu próbach udało się zarejestrować materiał o wręcz audiofilskim charakterze.
Żeby pozostać wiernym idei nagrania płyty w stylu wielkich mistrzów, proces miksowania i wykończenia płyty również pozostał analogowy. Bez użycia żadnych efektów i przetworników płytę zmiksowano na kolejną taśmę analogową. Pozwoliło to uzyskać ciepłe i miękkie wręcz aksamitne brzmienie.

LISTA PRZEBOJÓW TRÓJKI
Singiel promujący album zatytułowany ?GET FREE? to już czwarty po Nionio, Newcomer i Wojtek w Czechosłowacji, utwór zespołu, który zagościł w notowaniu Listy Przebojów Programu Trzeciego. Wszystkie utwory łącznie okupowały ją przez 41 tygodni. Wojtek Mazolewski Quintet jest też pierwszym zespołem jazzowym, którego utwory są notowane na tej liście.

???Wojtek Mazolewski - polski gitarzysta basowy i kontrabasista jazzowy, jeden z współtwórców yassu. Zanim rozpoczął swoją przygodę z muzyką improwizowaną, grał punk rocka. Występował w formacjach yassowych takich jak: Inżynier Kaktus i Arythmic Perfection. Zyskał popularność jako lider zespołów Pink Freud, Bassisters Orchestra, Freeyo, Wojtek Mazolewski Quintet.

Muzyczny partner m.in. Pete?a Warehama, Dennisa Gonzalesa, Tima Berne, Tomasza Stańko, Johna Zorna, Petera Kowalda , Tymona Tymańskiego, Jerzego Mazzolla, Olo Walickiego, Andrzeja Smolika, Mikołaja Trzaski, Marcina Maseckiego, Wojtka Waglewskiego, Lecha Janerki, Fisza, Emade oraz wielu innych. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Prowadzi autorską audycję w Polskim Radio oraz w Chilli Zet. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu w Europie, Ameryce Południowej i Japonii.

Prowadząc swój sztandarowy zespół Pink Freud, wydał w 2007 roku w Universal Music Polska album zatytułowany ?Punk Freud?, rozpoczynając tym samym przełom w recepcji jazzu w Polsce, którego echa brzmią do dziś. Potem, w 2008 roku, dokonując charakterystycznej dla siebie volty, wydał, w tej samej wytwórni, płytę ?Grzybobranie?, nowoczesną wariację na temat klasyka polskiego jazzu, ?Winobrania? Zbigniewa Namysłowskiego. W międzyczasie nawiązał współpracę w numer jeden rodzimego hip hopu, tandemem Fisz Emade i wydał z nimi, jako Bassisters Orchestra, płytę pod tym samym tytułem. W 2009 r. zmienił skład osobowy Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet i otworzył nowy rozdział swojej muzycznej biografii. ?Monster of Jazz?(2010), ?Horse and Power?(2012), ?Smells Like Tape Spirit? (2012), ?Wojtek w Czechosłowacji? (2012) to albumy, które odniosły nie tylko sukces wydawniczy, ale przede wszystkim zaowocowały trasami koncertowymi w m.in. Japonii, Meksyku, Maroko, Niemczech, Austrii, Belgii,
Francji, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Węgrzech, Szwecji, Słowenii, Słowacji, Czechach, Ukrainie, Rumunii.

Mazolewskiego doceniły również media, nagradzając jego talent muzyczny. Przyznano mu m.in. nagrodę III Programu PR za ?Monster of Jazz?, trzykrotnie wygrywał ze swoim Pink Freud w kategorii najlepszy zespół elektryczny wg prestiżowego Jazz Forum, od kapituły Stowarzyszenia Melomani otrzymał Jazzowego Oscara oraz, ponownie od radiowej ?Trójki? nagrodę Mateusza.
Mazolewski to również autor muzyki do spektakli teatralnych, filmów niszowych oraz, ostatnio, kompozytor kompozycji do serii audiobooków wydawanych przez Audiotekę. Z racji tej ostatniej aktywności, basista wyjeżdża w najbliższym czasie w muzyczną podróż do Bangkoku i na Kubę.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej