Going. | Babooshki - Bemowskie Centrum Kultury

Polsko-ukraińsko-izraelska od kilku lat działająca już formacja. Ich repertuar stanowią nowatorskie interpretacje tradycyjnych pieśni ludowych z różnych regionów południowo-wschodniej Polski i Ukrainy. Bogactwo słowiańskich melodii Kresów Wschodnich uzyskuje tu ciekawą etno-jazową oprawę łączącą cechy folkloru z nietypową, alternatywna harmonią dźwiękową i akustycznym brzmieniem kontrabasu i gitary. Zespół występował na wielu liczących polskich i europejskich festiwalach muzyki etnicznej. Są laureatami radiowego festiwalu ?Nowa Tradycja?.

W zeszłym roku grupa wydała drugą płytę zatytułowaną "Vesna", która znalazła się w pierwszej dziesiątce albumów nominowanych do Polskiego Fonogramu Roku, a kilka miesięcy temu doczekała się swojej premiery w Japonii.

Każdy koncert Babooshek to niezwykłe wydarzenie. Posługująca się techniką śpiewokrzyku, rodowita Lwowianka, Dana Vynnytska, oraz polska wokalistka jazzowa i skrzypaczka, Karolina Beimcik, prowadzą międzykulturowy, dźwiękowy dialog, a towarzyszą im muzycy, którzy ze swobodą poruszają na granicy folku i jazzu: Jan Smoczyński, Michał Jaros, Bogusz Wekka, Michał Tomaszczyk.

"Oczywiście, myślenie o muzyce kategoriami nagród i ankiet bywa kuriozalne. Jestem jednak przekonany, że mamy oto - wydaną w Poznaniu! - bardzo mocną kandydatkę do tytułu jednej z najlepszych folkowych, ale i jazzowych płyt roku.? Tomasz Janas, Gazeta Wyborcza

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej