Going. | Kiedy zamykasz oczy... // finisaż - Galeria 5

Kiedy zamykasz oczy... // finisaż

8.11-9.12
Galeria 5

Sztuka

Free

Free

Dźwięki i światła, szumy i kolory... Zarówno promieniowanie optyczne, jak i fale akustyczne są mierzalne, jednak człowiek odbiera je jako strumień subiektywnych wrażeń ciesząc się grą kolorów i barwami dźwięków. Ich potencjalne relacje są bardzo skomplikowane i niejednoznaczne, choć często wydają się subiektywnie oczywiste.

Zmysł wzroku na ogół dominuje w ludzkiej percepcji. Nie trzeba zatykać uszu, żeby dokładniej widzieć, podczas gdy – żeby lepiej słyszeć – często trzeba zamknąć powieki i skupić się na dźwięku. Czy widzenie i słyszenie pozostają w opozycji? Wydaje się, że wręcz przeciwnie: zarówno twórcy muzyczni, jak i twórcy wizualni poszukują i sami kreują liczne skojarzenia, relacje, a nawet schematy potencjalnych zależności i podobieństw. Gdy mówimy o rytmach świateł i cieni, o tonach barwnych, o odcieniach dynamicznych dźwięku, o kompozycji obrazów i utworów muzycznych - świat widzialny i słyszalny spotykają się na poziomie werbalnym. Owo spotkanie wskazuje nie tylko na istniejące związki, ale też na ogromną potrzebę ich tworzenia. Badając relacje obrazy-dźwięki obserwowałam innych ludzi i ich reakcje, gdy oddawali się słuchaniu. Sama zaś wciąż poszukuję własnych kodów śledząc zmienne relacje światła i ciemności, dźwięku i ciszy.

Zapraszam do usłyszenia obrazów, a czasem do zamknięcia oczu i zobaczenia dźwięków.

Wystawa potrwa do 9.12.2018 r.

Jowita Bogna Mormul

Doktor habilitowany sztuki w dziedzinie sztuk filmowych (Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Filmowych Telewizyjnych i Teatralnych w Łodzi, 2018 r.). Tworzy w obszarze sztuk wizualnych. Adiunkt w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi wykłady z zakresu fotografii, nowych mediów, multimediów i analizy obrazu.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, (Wydział Malarstwa, 1997 r.; Wydział Grafiki, 1999 r.). Doktor sztuki w dziedzinie sztuk filmowych w zakresie fotografii (Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Filmowych Telewizyjnych i Teatralnych w Łodzi, 2008 r.). Stypendystka nagrody im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej (1996 r.) oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki (1996/1997 r.). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1998 r.) i Związku Polskich Artystów Fotografików (2001 r.). Jej prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m. in. w Luksemburgu, Rzymie, Wilnie, Skopje, Strasburgu, Budapeszcie, Ohio).

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  optyczne     poszukuje     odbiera     polskich     dynamicznych     uszu     zamknac     zakresu     istniejace     hanny     adiunkt     zaleznosci     lodzi     dzwieku     ogol     uslyszenia     plastykow     prace     potrwa     wyzsza     oczywistezmysl     telewizyjnych     trzeba     malarstwa     bardzo     promieniowanie     indywidualnych     fotografikow     kreuja     slyszalny     wzroku     kolorow