Going. | Wystawa "Czas świętowania w kulturach ludowych Polski i Europy" - Państwowe Muzeum Etnograficzne

Wystawa "Czas świętowania w kulturach ludowych Polski i Europy"

00:00 | Poniedziałek, 1 września 2014

Państwowe Muzeum Etnograficzne

Sztuka

20 zł

20 zł

?Czas świętowania w kulturach Polski i Europy? to największa i najważniejsza wystawa w przeszło 125-letniej historii Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Jest barwną wielogłosową opowieścią ukazującą rytuały, obyczaje i akcesoria świąteczne różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce.
Na powierzchni ponad 850 m? zgromadzono tysiące eksponatów: strojów, obrazów, rzeźb, świątecznych dekoracji i rekwizytów. Są wśród nich fragmenty najcenniejszych kolekcji Muzeum ? 100 odświętnych ubiorów z terenów Polski i Europy, które zajęły przestrzeń antresoli. Dla ich wyeksponowania tradycyjne gabloty zostały zastąpione taflami szkła, które tworzą witryny wielkiego showroomu z odświętną ludową garderobą. Wprowadzeniem do wystawy jest unikatowa kolekcja makiet tańców ludowych przygotowana na paryską Wystawę Światową w 1937 roku, natomiast jej rozwinięciem ? galeria cennych obrazów wotywnych, rzeźby ludowej pisanek, wycinanek, ozdób choinkowych i rekwizytów karnawałowych, odsyłająca do estetycznych korzeni plastyki ludowej.
Wystawa ukazuje tradycję, ale także komentuje współczesność, ujawniając wpływ folkloru na modę i sztukę użytkową, od lat 30. XX wieku po dzień dzisiejszy. Stawia również pytania o rolę stylu ludowego w kulturze masowej.
Nowoczesna scenografia, multimedia, interaktywne prezentacje, fragmenty filmów, nagrań dźwiękowych i fotografii podkreślają oryginalne podejście do tradycji ludowej, w którym rekwizyt, kolor i symbol są nie tylko tłem, oprawą, lecz także treścią kultury czasu świętowania. Wszystko to sprawia, że ?Czas świętowania? jest jedną z najważniejszych wystaw poświęconych polskiemu i europejskiemu dziedzictwu kultur ludowych i zarazem ważnym głosem w dyskusji nad rolą etnograficznego dziedzictwa kultur.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej