Going. | Michał Libera - Lethe. Akuzmatyczna opera buffa - Czuła jest noc

Michał Libera - Lethe. Akuzmatyczna opera buffa

20:00 | Niedziela, 9 grudnia 2018
Czuła jest noc

Koncert

15 zł

15 zł

„Lethe” to akuzmatyczna opera buffa, na którą składają się nagrania terenowe z Neapolu inkrustowane muzyką lokalnego kompozytora, Luciano Cilio. Neapol jest miejscem, w którym narodziła się opera buffa – gatunek, który wyżej od oficjalnego języka stawiał lokalny dialekt; od bogów i mitów – bohaterów przedmieść i ich uliczne występki; od śpiewów kształconych operowo – głosy kształtowane nie zawsze prawym życiem. Wszystko to nadal stanowi o obliczu miasta, które samo w sobie wydaje się niekończącą się operą. Bycie w Neapolu oznacza bycie całkiem dosłownie wewnątrz recytatywów i w arii, a raczej wewnątrz ich unikalnego połączenia – w mowie, która staje się śpiewem; w informacji, która załamuje się w połowie, gubi swą treść na rzecz ekspresji, która artykułuje zgoła inne informacje. Codzienna mowa w swym frazowaniu i intonacji stanowi scenę transformacji zwykłych kłótni i zawołań w gesty muzyczne. One z kolei prowadzą już do serca opery, które niegdyś tak znakomicie uchwycił Robert Ashley – jest nim przecież nic innego jak muzyczny „pejzaż postaci”.


Michal Libera

Socjolog pracujący w dziedzinie dźwięku i muzyki, ostatnio głównie jako autor esejów dźwiękowych, oper eksperymentalnych i form radiowych a także jako producent i kurator. Jest autorem adaptacji muzycznych m.in. „Kalkwerk” Thomasa Bernharda, „Kosmosu” Witolda Gombrowicza, „Niewidzialnych miast” Italo Calvino. Przy tych okazjach współpracował z Hilarym Jefferym, Petem Simonellim, Andreą Belfim, Le Quan Ninhem, Ingarem Zachem, Tomaszem Nosińskim, Rinusem van Alebeekiem i innymi. Prowadzi konceptualno-popowe wydawnictwo Populista poświęcone nadinterpretacji muzyki a także eksperymentuje z rozmaitymi narracjami dźwiękowymi (muzyka na taśmę, instalacje, opera).

www.patakaind.blogspot.com

www.soundcloud.com/michal_libera

________________

Uczulenie / Czuła jest noc

ul. Kolejowa 8, 53-508 Wrocław

09.12.2018 (niedziela)

godz. 19:00

bilety: 15 zł

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  ktore     esejow     libera     skladaja     producent     staje     polaczenia     zyciem     lethe     1900bilety     pejzaz     calkiem     nadinterpretacji     gombrowicza     wszystko     gubi     53508     serca     ashley     ingarem     adaptacji     autorem     kosmosu     intonacji     kurator     wydaje     petem     wydawnictwo     informacji     eksperymentuje     bohaterow     tych