Going. | Dzień Otwarty Opery Krakowskiej - Opera Krakowska

Dzień Otwarty Opery Krakowskiej

11:00 | Sobota, 8 grudnia 2018
Opera Krakowska

Spotkanie

Free

Free

Dzień Otwarty, który odbędzie się w naszym teatrze 10 grudnia będzie pełen niespodzianek. Przygotowaliśmy dla naszych widzów wiele atrakcji, pokazów i warsztatów. Będzie to nie tylko muzyczna podróż przez wybitne dzieła gatunku, ale także wyjątkowa sposobność, by poznać kulturę różnych krajów. Wizyta w Operze pozwoli nam zasmakować dosłownie i w przenośni tego, co najlepsze w tradycji różnych narodów.
Poszczególnym miejscom w Operze patronować będzie spektakl znajdujący się w naszym repertuarze.
Na Dużej Scenie Opery królować będą polonez i mazur. Przestrzeń tę dedykujemy najsłynniejszej polskiej operze, jaką jest „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. O godz. 10.30 i 11.30 zapraszamy na warsztaty tańców polskich pt. „Poloneza czas zacząć”, które poprowadzi Wioletta Maciejewska (dla osób biorących udział w warsztatach wymagane jest zamienne obuwie sportowe). O 13.00 natomiast, również na Dużej Scenie, odbędzie się otwarta próba koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Dziecięcego Opery Krakowskiej i kwartetu smyczkowego Cracovia Ensamble pod dyrekcją Marka Kluzy.
Italię reprezentować będzie opera „Turek we Włoszech” Gioacchina Rossiniego. O godz. 11.00 zapraszamy Państwa na Salę Kameralną, gdzie odbędzie się spotkanie z Andrzejem Lampertem, solistą Opery Krakowskiej, który w inscenizacji „Turka we Włoszech” kreuje rolę Narcyza. O godz. 13.00 z kolei zachęcamy do udziału w „Operowym podwieczorku” który zatytułowaliśmy „Operowe przesądy”. Włosi, których ojczyzna jest stolicą opery, to naród uważany za wyjątkowo przesądny. O teatralnych przesądach z pasją i przymrużeniem oka opowiadać będą Alicja Myśliwiec, redaktor RMF Classic i Stanisław Knapik.
W Sali Prób, na czwartym piętrze naszego teatru będzie można przenieść się do Krainy Muzyki, a podróży tej patronować będzie spektakl dla dzieci „Profesor Wiolinek”. O godz. 10.30 zapraszamy na wspólne śpiewanie piosenek wraz z Profesorem Wiolinkiem i Duchem Angusem. Całość poprowadzi Paweł Wójtowicz, autor scenariusza oraz muzyki do tego spektaklu. W godz. 10.00-14.00 odbywać się będą warsztaty plastyczne, konkursy i rebusy dla najmłodszych oraz malowanie dziecięcych buziek.
Antresola naszego teatru zamieni się w paryski Montmartre, a hasłem przewodnim będzie opera „Cyganeria” Giacomo Pucciniego. W atmosferze francuskiej bohemy przeniesiemy się do „Moulin Rouge” by podziwiać żywiołowego kankana w wykonaniu uczennic klasy VIIb Studia Baletowego Opery Krakowskiej, przygotowanych przez Wiolettę Maciejewską (godz. 11.15 i 13.00), a także rozsmakować się we francuskich specjałach. Relaks w „Opera Café” uprzyjemnią Państwu croissanty, bagietki i wyśmienita kawa. Na Antresoli będzie można także podziwiać wystawę malarstwa Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego „Cztery żywioły i czarne słońce na czarnym tle”.
W holu głównym naszego teatru królować będzie „Carmen” Georgesa Bizeta, a my przeniesiemy się do gorącej Hiszpanii. O godz. 12.00 zapraszamy na pokaz tańców hiszpańskich zatytułowany „Hiszpańskie rytmy” w wykonaniu klas IX i dyplomowej Studia Baletowego Opery Krakowskiej (przygotowanie – Magdalena Malska). W godz. 10.00-14.00 będzie można przymierzać kostiumy i wykonać pamiątkowe zdjęcie na tle dekoracji ze spektaklu w specjalnie przygotowanym operowym atelier fotograficznym. Zapraszamy również do restauracji „Zakosztuj Hiszpanii”.
Foyer przy szatni zamieni się tego dnia w daleką Japonię przenosząc nas w świat „Madama Burtterfly”. W godz. 10.00-14.00 czekać będzie na Państwa stanowisko do charakteryzacji, gdzie na podstawie prezentowanego filmu będzie można samodzielnie wykonać makijaż ze spektaklu. O godz. 11.30 i 12.30 odbędzie się pokaz sushi, a od godz. 10.30 trwać będą warsztaty z kusudamy - japońskiej sztuki tworzenia z papieru trójwymiarowych dekoracji. W godz. 12.00–14.00 zapraszamy do restauracji „Japońskie smaki”.
Ponadto zachęcamy Państwa do zwiedzania naszego teatru z przewodnikiem. Dostępne będą dwie trasy.
O godz. 10.15, 11.15, 12.15 oraz 13.15 spotkamy się z Paniami krawcowymi i modniarkami, odwiedzimy magazyn kostiumów i magazyn dekoracji oraz zajrzymy do zapadni i pracowni fryzjersko-perukarskiej.
W godz. 10.30, 11.30 i 12.30 będzie można przejść trasę „ekstremalną”, prowadzącą przez pomosty techniczne nad sceną. Osoby zainteresowane tę trasą prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami zamieszczonymi poniżej.
Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty naszego teatru!

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej