Going. | MÚM na żywo do filmu niemego | 19. FFN - Kijów.Centrum

MÚM na żywo do filmu niemego | 19. FFN

20:15 | Sobota, 8 grudnia 2018
Kijów.Centrum

Koncert

50 zł

50 zł

Festiwal Filmu Niemego i Festiwal Muzyki Filmowej po raz pierwszy łączą siły i zapraszają na pokaz filmu "Ludzie w niedzielę" (Menschen am Sonntag) w ramach 19. Festiwal Filmu Niemego 8 grudnia w Kijów.Centrum. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu islandzkiego duetu MÚM. Współorganizatorem pokazu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Partnerem wydarzenia jest Goethe-Institut w Krakowie.

Podczas pokazu imponującą przestrzeń Kijów.Centrum wypełni klimatycznymi dźwiękami zespół MÚM. Podczas krakowskiego koncertu na scenie pojawi się duet założycieli, czyli Gunnar Örn Tynes oraz Örvar Smárason.

Łączący fabułę z dokumentem film "Ludzie w niedzielę" przedstawia 24 godziny z życia berlińczyków, którzy grają samych siebie. Powstał pod wpływem przełomowego filmu dokumentalnego Waltera Ruttmanna "Berlin, symfonia wielkiego miasta". Uważany za jedno z arcydzieł niemieckiego niemego kina awangardowego film w sposób niekonwencjonalny uchwycił ludzi, miejsca i atmosferę tamtego czasu. Lekkość tej opowieści, nastrój pełen spokoju i światła jest uderzający tym bardziej, że przedstawia ona pokolenie, które czekała nieuchronna, a zarazem niemożliwa do przewidzenia wówczas katastrofa.

To pierwszy film wychowanego w rodzinie polskich Żydów Roberta Siodmaka, który pracując później w Hollywood zasłynął filmem "Zabójcy" (1946). W pracach nad skryptem do filmu brał udział również urodzony w Polsce (w Suchej Beskidzkiej) Billy Wilder, który stał się później ikoną amerykańskiego kina za sprawą takich klasyków jak "Pół żartem, pół serio" i "Bulwar Zachodzącego Słońca". Autorem zdjęć do filmu jest (urodzony w Rzeszowie!) czterokrotny zdobywca Oscara Fred Zinnemann, reżyser "Dnia Szakala" i legendarnego westernu "W samo południe".

Muzyka zespołu MÚM łączy elektronikę, ambient i tradycyjne instrumenty w pełen emocji soniczny pejzaż. Te unikalne kompozycje muzycy prezentowali na scenie wielokrotnie, a niemiecka gazeta Die Tageszeitung pisała: Na szczęście MÚM nie próbuje grać pierwszych skrzypiec, podobnie jak pianiści w początkach kina niemego raczej widzą się w roli akompaniatorów. To połączenie działa tak niesamowicie, że z łatwością możemy sobie wyobrazić 74-minutowy album z tą muzyką. Ich głos okazał się proroczy, a ścieżka dźwiękowa do filmu ukazała się w lutym tego roku na płycie koncertowej z serii UM:LAUT zbierając entuzjastyczne recenzje.

19. Festiwal Filmu Niemego odbędzie się w dniach od 6 do 9 grudnia pod hasłem Pola, Polonia, Polonica w Kinie Pod Baranami.

Pobierz Going. i miej miejski kalendarz zawsze pod ręką.
więcej
  tageszeitung     pracujac     ruttmanna     uderzajacy     polaczenie     roberta     oraz     duetu     graja     dniach     glos     plycie     muzyki     filmu     niedziele     niekonwencjonalny     pelen     rowniez     projekcji     duet     ludzi     poludnie     kinie     kompozycje     instrumenty     muzyka     1946     zywo     amerykanskiego     lacza     wspolorganizatorem     atmosfere