Going. | MÚM na żywo do filmu niemego | 19. FFN - Kijów.Centrum

MÚM na żywo do filmu niemego | 19. FFN

20:15 | Sobota, 8 grudnia 2018

Kijów.Centrum

Koncert

50 zł

50 zł

Festiwal Filmu Niemego i Festiwal Muzyki Filmowej po raz pierwszy łączą siły i zapraszają na pokaz filmu "Ludzie w niedzielę" (Menschen am Sonntag) w ramach 19. Festiwal Filmu Niemego 8 grudnia w Kijów.Centrum. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu islandzkiego duetu MÚM. Współorganizatorem pokazu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Partnerem wydarzenia jest Goethe-Institut w Krakowie.

Podczas pokazu imponującą przestrzeń Kijów.Centrum wypełni klimatycznymi dźwiękami zespół MÚM. Podczas krakowskiego koncertu na scenie pojawi się duet założycieli, czyli Gunnar Örn Tynes oraz Örvar Smárason.

Łączący fabułę z dokumentem film "Ludzie w niedzielę" przedstawia 24 godziny z życia berlińczyków, którzy grają samych siebie. Powstał pod wpływem przełomowego filmu dokumentalnego Waltera Ruttmanna "Berlin, symfonia wielkiego miasta". Uważany za jedno z arcydzieł niemieckiego niemego kina awangardowego film w sposób niekonwencjonalny uchwycił ludzi, miejsca i atmosferę tamtego czasu. Lekkość tej opowieści, nastrój pełen spokoju i światła jest uderzający tym bardziej, że przedstawia ona pokolenie, które czekała nieuchronna, a zarazem niemożliwa do przewidzenia wówczas katastrofa.

To pierwszy film wychowanego w rodzinie polskich Żydów Roberta Siodmaka, który pracując później w Hollywood zasłynął filmem "Zabójcy" (1946). W pracach nad skryptem do filmu brał udział również urodzony w Polsce (w Suchej Beskidzkiej) Billy Wilder, który stał się później ikoną amerykańskiego kina za sprawą takich klasyków jak "Pół żartem, pół serio" i "Bulwar Zachodzącego Słońca". Autorem zdjęć do filmu jest (urodzony w Rzeszowie!) czterokrotny zdobywca Oscara Fred Zinnemann, reżyser "Dnia Szakala" i legendarnego westernu "W samo południe".

Muzyka zespołu MÚM łączy elektronikę, ambient i tradycyjne instrumenty w pełen emocji soniczny pejzaż. Te unikalne kompozycje muzycy prezentowali na scenie wielokrotnie, a niemiecka gazeta Die Tageszeitung pisała: Na szczęście MÚM nie próbuje grać pierwszych skrzypiec, podobnie jak pianiści w początkach kina niemego raczej widzą się w roli akompaniatorów. To połączenie działa tak niesamowicie, że z łatwością możemy sobie wyobrazić 74-minutowy album z tą muzyką. Ich głos okazał się proroczy, a ścieżka dźwiękowa do filmu ukazała się w lutym tego roku na płycie koncertowej z serii UM:LAUT zbierając entuzjastyczne recenzje.

19. Festiwal Filmu Niemego odbędzie się w dniach od 6 do 9 grudnia pod hasłem Pola, Polonia, Polonica w Kinie Pod Baranami.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej