Going. | Wykłady towarzyszące wystawie Malarstwo wciąż żywe - CSW Toruń

Wykłady towarzyszące wystawie Malarstwo wciąż żywe

18:00 | Wtorek, 4 grudnia 2018
CSW Toruń

Spotkanie

Free

Free

Wykłady towarzyszące Wystawa / Malarstwo wciąż żywe:

• Wokół powojennej sztuki Torunia – spotkanie z Jerzym Brzuskiewiczem, 4.12.2018 (wtorek), godz. 18.00

Spotkanie na temat powojennej sztuki powstającej w Toruniu. Naszym gościem będzie Jerzy Brzuskiewicz – artysta, którego prace należą do kolekcji toruńskiego CSW. Porozmawiamy na szeroko pojęte tematy związane ze sztuką Torunia, ale jesteśmy również otwarci na wątki bardziej osobiste, takie jak doświadczenia czy wspomnienia samego artysty. Liczymy również na aktywny udział publiczności ;)

Jerzy Brzuskiewicz: urodzony w 1946 w Lingen w Niemczech, w latach 1964–1970 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom w pracowniach architektury profesora Ryszarda Semki i malarstwa profesora Kazimierza Ostrowskiego. Od 1989 jest członkiem Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków, a obecnie prezesem toruńskiego okręgu Związku. Jest także członkiem Zarządu Konfraterni Artystów w Toruniu i prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych „Znaki Czasu” w Toruniu. Tworzy obrazy przede wszystkim w technice kolażu. Mieszka i pracuje w Toruniu.

• Kolekcje sztuki 2. połowy XX wieku w Muzeum Okręgowym w Toruniu – spotkanie z Anną Kroplewską-Gajewską, 18.12. (wtorek), godz. 18.00

Prowadzenie: Mateusz Kozieradzki
Wstęp wolny!

O cyklu:
Kolekcja toruńskiego CSW budowana jest nieprzerwanie od 2007 roku. Jednym z ważnych punktów odniesienia każdej instytucji sztuki, o ile nie jest ona dedykowana wąsko określonej tematyce, jest gromadzenie obiektów związanych ze środowiskiem lokalnym. W miejscu, w którym znajduje się instytucja, jednocześnie powstaje sztuka, której mogą nie zauważać osoby z zewnątrz, a która z historyczno-artystycznego punktu widzenia jak najbardziej zasługuje na opracowanie i zachowanie. Gromadzenie, dokumentowanie, analizowanie i wystawianie obiektów artystycznych to podstawowe działania tworzące naukową narrację sztuki. Toruńskie CSW od początków swojego istnienia gromadzi prace artystów związanych z Toruniem i okolicami (ciekawe działania miały miejsce również na okolicznych wsiach). Szczególnie reprezentatywną grupą w tym zbiorze jest kolekcja malarstwa. Dzięki licznym zakupom, ale również dzięki świadomości twórców, którzy przekazali i przekazują swoje prace w darach, zbiory malarstwa stanowią zbiór studyjny umożliwiający prowadzenie badań. Są silną reprezentacją toruńskiego i okolicznego środowiska artystycznego. Cykl wykładów towarzyszących wystawie „Malarstwo wciąż żywe” wzbogaci ją o kontekst lokalny, skupiając się właśnie na kolekcji malarstwa toruńskiego CSW, które związane jest z Toruniem i okolicami.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej