Going. | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie SZROT - Galeria BWA Studio

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie SZROT

15:00 | Sobota, 8 grudnia 2018
Galeria BWA Studio

Spotkanie

Free

Free

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Gregora Gonsiora, który bada możliwość przeniesienia strategii związanych z ekologiczną praktyką zero waste na działalność artystyczną i odczytuje je w społeczno-politycznej perspektywie.

Gonsior działa na wielu obszarach aktywności artystycznej, począwszy od sztuk wizualnych, przez grafikę i projektowanie wnętrz, aż po tworzenie kostiumów. Jest również związany z łódzką i warszawską sceną streetartową. Przygotowując projekt dla BWA Wrocław, odwołał się do śląskiego słowa „szrot” które pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „odcięty kawałek” lub „złom”. Artysta wytwarza hybrydowe rzeźby i asamblaże z surowców i materiałów znalezionych na miejskich nieużytkach, na marginesach dobrobytu – tam, gdzie inni wyrzucają rzeczy zużyte i niepotrzebne. Są to odpady, resztki, śmieci, odrzuty. Gonsior prowadzi recykling, nadający temu nową funkcjonalność.

Co ciekawe, Gonsiora, jako Ślązaka, szczególnie interesują mniejszości etniczne i kulturowe. Czy tego chcemy, czy nie – mówi kuratorka wystawy Anka Herbut – umocowanie tożsamości osobistej w tej zbiorowej, w wielu przypadkach implikuje niechęć do tego, co inne i obce. Automatycznie buduje podział na „my” i „oni”. Bywa, że generuje przemoc. Artykułowane w języku i w miejskich praktykach poczucie odrębności i przynależności do wspólnoty jednocześnie, staje się w wystawie SZROT punktem wyjścia do serii eksperymentów z materią o niestabilnej, migotliwej tożsamości.

Spotkanie poprowadzi kuratorka Anka Herbut wraz z artystą.

Wstęp wolny.

więcej o wystawie: http://bwa.wroc.pl/?tf_events=szrot-wystawa-gregora-gonsiora

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej