Going. | Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim - Czuły Barbarzyńca

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim

19:00 | Wtorek, 18 listopada 2014

Czuły Barbarzyńca

Spotkanie

Free

Free

Księgarnia Czuły Barbarzyńca oraz Wydawnictwo Literackie zapraszają na warszawską premierę "Wyręku", najnowszej książki poetyckiej Jarosława Mikołajewskiego, która gromadzi ponad pięćdziesiąt nowych wierszy tego jednego z najbardziej cenionych polskich poetów współczesnych.

Przyszłość zapisaną w przeszłości można znaleźć nie tylko w dziełach sztuki, ona tkwi w codziennych zdarzeniach. Wszystko zależy od tego, kto tę przeszłość czyta. Jarosław Mikołajewski umie przeszłość odnaleźć w epizodach, gestach z pozoru błahych. Sen ojca, oderwane skrzydło motyla mogą mieć dla zrozumienia własnego losu i istnienia ? jak pokazuje autor ? zasadnicze znaczenie.

Nowy tom Wyręka niesie ogromny ładunek emocji ? od rozpaczy do beztroski, od pobłażliwego uśmiechu po grymas przerażenia ? nieraz w jednym niedługim tekście. Poeta w sobie tylko znany sposób łączy głębię refleksji z naturalnym, mocnym językiem, stapiając te elementy we frazy, od których trudno się uwolnić.

Jarosław Mikołajewski to poeta, który staje się przewodnikiem prowadzącym przez filozoficzne pytania i myśli tak, że nie czujemy ich ciężaru, traktujemy je jak swoje, pierwsze. Świetnie, że jest ktoś, kto kontynuuje tradycję poezji kojarzoną u nas z Wisławą Szymborską, poezji czystej, ale błyskotliwej i autoironicznej; świadomej, ale niehermetycznej.

Jarosław Mikołajewski (ur. 1960) ? poeta, dziennikarz, prozaik, tłumacz z języka włoskiego, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Wydał dziesięć tomów poetyckich, między innymi: A świadkiem śnieg (1991), Kołysanka dla ojca (1994), Zabójstwo z miłości (1997), Mój dom przestały nawiedzać duchy (1998), Nie dochodząc pięknej (2001) Zbite szklanki (2010), Na wdechu (2012) i najnowszy Wyręka (2014). Jego wiersze były tłumaczone na włoski, niemiecki, hebrajski i grecki.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej