Going. | 102 Years Out of Synch - Centrum Sztuki Współczesnej

Mikhail Karikis - 102 Years Out of Synch, 2013 - Performance audiowizualny, czas trwania ok. 40 min.+ dyskusja z publicznością

W przestrzeni wystawy GŁOS.

Poezja Dantego, Dolina Diabła, archeologia włoskiego kina i archeologia przemysłu oraz dźwiękowe wyobrażenia piekła ? oto główne wątki, które Mikhail Karikis splata w wykonywanej na żywo, peformatywnej instalacji multimedialnej 102 Years out of Synch.

Karikis przywołuje w swojej pracy obraz Doliny Diabła ? aktywnego wulkanicznie zakątka w Toskanii, w którym telluryczne moce podziemi ujawniają pod postacią gorących źródeł, gęstych oparów, groźnych pomruków i erupcji lawy.

Według legendy to właśnie pejzaż tego niezwykłego miejsca posłużył Dantemu za inspirację do opisu piekła w Boskiej komedii. Sześć wieków później, na gorących źródłach Doliny Diabła wbudowano pierwszą na świecie elektrownię geotermalną. Wreszcie, w roku 1911 Dolina posłużyła za plener filmu Inferno ? ekranizacji poematu Dantego, która przeszła do historii jako pierwszy pełnometrażowy obraz w dziejach włoskiego kina.

Mikhail Karikis pojechał do Doliny Diabła podążając tropem Dantego aby poznać dźwięki, które mógł słyszeć poeta kiedy odwiedzał to miejsce siedem wieków temu ? a także by wyobrazić sobie możliwą ścieżkę dźwiękową do niemego filmu Inferno z 1911 roku.

W swoim performance, Karikis łączy nagrane w Dolinie Diabła pomruki podziemnych sił, dźwiękową panoramę industrialnego pandemonium, zarejestrowane w Toskanii materiały wideo oraz fragmenty filmu Inferno z 1911 roku. Spoiwem tej różnorodnej materii są wykonywane na żywo partie wokalne artysty, którego głos prowadzi widza przez audiowizualny pejzaż Piekła.


Dyskusja z artystą

Po wykonaniu performance artysta zaprasza publiczność do dyskusji, podczas której opowie o swoich wcześniejszych projektach i strategii artystycznej.

Nowa praca Mikhaila Karikisa na wystawie GŁOS

Wykonanie performance'u 102 years out of synch wyznacza koniec prezentacji na wystawie GŁOS filmu Sounds from Beneath. Od 15 listopada w przestrzeni, w której do tej pory wyświetlana była ta praca, pojawi się jej kontynuacja ? nowa realiacja Mikhaila Karikisa: zrealizowany w Dolinie Diabła w Toskanii film Children of Unquiet.

O artyście.

Mikhail Karikis urodził w Salonikach w Grecji. Od 1993 mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. Jest artystą wizualnym, muzykiem i wokalistą. Kluczowe miejsce w praktyce Karikisa zajmuje ludzki głos, pojęty jako materiał rzeźbiarski oraz koncepcyjny kompas, którego artysta używa w swoich poszukiwaniach. Ich przedmiotem jest pojęcie wspólnoty, polityka pracy, pytanie o możliwość dokonywania zmian za pomocą działań performatywnych. Karikis łączy strategie artystyczne z podejściem antropologicznym i użyciem narzędzi zaczerpniętych ze świata teatru. Efekty swoich dociekań przedstawia w formie filmów wideo, performatywnych wykładów, projektów muzycznych. Za realizacjami Karikisa stoją zwykle długie procesy obserwacji zamkniętych, zmarginalizowanych lub izolowanych wspólnot, wrastania w nie i wciągania ich członków do wspólnego tworzenia.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej