Going. | Bergman Island - Centrum Sztuki Filmowej

W tym roku (14 lipca) mija 100. rocznica urodzin INGMARA BERGMANA!

Przez cały rok, każdego miesiąca, Kino Kosmos, Filmoteka Śląska będą zapraszać do udziału w kolejnych wydarzeniach związanych z życiem i twórczością wybitnego reżysera. W programie znajdą się m.in.: retrospektywa filmów Bergmana, które wyznaczały kierunki sztuki filmowej, pokazy filmów dokumentalnych, wystawy, spotkania z badaczami i miłośnikami twórczości reżysera, dyskusje.

Po projekcjach dokumentu "Więcej niż Bergman" (reż. Jane Magnusson, Hynek Pallas), "Siódmej pieczęci" (luty), "Milczenia" (marzec), "Persony" (kwiecień), "Jak w zwierciadle" (maj), "Scen z życia małżeńskiego" (czerwiec), "Tam, gdzie rosną poziomki" (lipiec), "Fanny i Aleksander" (sierpień), "Bergman: rok z życia" (wrzesień), "Wakacji z Moniką" (wrzesień), "Jesiennej sonaty" (październik), "Sarabandy" (listopad)...

... zapraszamy...

13 grudnia (czwartek), godz. 19:30, sala Nostromo

na pokaz dokumentu:

● BERGMAN ISLAND ●
reż. Marie Nyreröd
Szwecja 2006, 84 min
[ENGLISH FRIENDLY]

Na zakończenie rocznej retrospektywy poświęconej Ingmarowi Bergmanowi, zorganizowanej w 100. rocznicę urodzin reżysera, zaprezentujemy jeden z najciekawszych portretów twórcy.

Cztery lata przed śmiercią Ingmar Bergman spotkał się ze szwedzką dokumentalistką, Marie Nyreröd, w swoim domu na ukochanej wyspie Fårö, aby porozmawiać o pracy, obsesjach i lękach oraz nieustającej pasji artystycznej. Reżyser wraca pamięcią do najważniejszych osób, chwil i olśnień, które nie tylko odegrały ważną rolę w życiu twórcy, ale także znalazły swoje odbicie w zrealizowanych przez niego dziełach. Bergman ze szczerością opowiada o funkcjonowaniu na granicy dwóch światów: rzeczywistego i wyimaginowanego. Spotkaniu bohatera filmu i reżyserki towarzyszy kamera, która spokojnym rytmem snuje się po odosobnionym domu twórcy, topografii wyspy, wydobywając magiczną aurę miejsca, w którym Bergman zrealizował najwybitniejsze swoje filmy i gdzie ostatecznie postanowił zamieszkać.

U schyłku życia reżysera Nyreröd tworzy fascynujący obraz artysty, który zmienił historię sztuki filmowej. Opowieść ta ma swój początek w 1926 roku, kiedy ośmioletni Ingmar Bergman oddaje bratu całą swoją kolekcję małych żołnierzyków w zamian za projektor, który zachowa aż do śmierci...

Prelekcje poprowadzi Mariusz Ciszewski.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej