Going. | Le Nozze di Figaro / Mozart - Teatr Królewski, Stara Oranżeria

Inscenizacja opery Le nozze di Figaro (Wesele Figara) Wolfganga Amadeusza Mozarta przygotowana przez Polską Operę Królewską cieszy się niegasnącym zainteresowaniem publiczności. Dzieło, które od ponad dwustu lat jest obecne w repertuarze teatrów operowych całego świata, zachwyca doskonałością formy i lekkością muzycznych przebiegów.

Libretto opery, sporządzone przez Lorenza da Ponte, jest adaptacją komedii Le mariage de Figaro, ou La folle journée Pierre’a Augustina Beaumarchais’go. Pomysł na wykorzystanie tej właśnie sztuki należał do samego mistrza z Wiednia, a Da Ponte doskonale wywiązał się z zadania. Natomiast Mozart, otrzymawszy świetnie skomponowany scenariusz, stworzył muzyczne arcydzieło. Libretto opery jest połączeniem ciekawej i wartkiej akcji z szeregiem komediowych intryg. Na szczególną uwagę zasługuje wachlarz portretów ludzkich charakterów, co w doskonały sposób potrafi wykorzystać Mozart. Rozterki i radości postaci ukazane są w popisowych ariach oraz licznych scenach zespołowych. Duety i tercety ożywiają akcję, a ich muzyczna treść świadczy o niezwykłej wrażliwości kompozytora na zmienność i głębię ludzkich emocji.

Słowa i dźwięki, środki sceniczne i muzyczne, zostały w Le nozze di Figaro doskonale zespolone. Geniusz muzyczny i dramatyczny, uniwersalne przesłanie oraz komizm sytuacji sprawiają, że ta czteroaktowa opera buffa – począwszy od swej wiedeńskiej prapremiery w 1786 roku, aż po dziś – bawi i wzrusza kolejne pokolenia muzycznych koneserów.

Solistów i orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Dawid Runtz.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej