Going. | Kompleks Portnoya - Teatr WARSawy

Kompleks Portnoya
Żyd antysemita, seksoholik, onanista, maminsynek, zastępca komisarza ds. równouprawnienia – Aleksander Portnoy. Adaptacja kultowej powieści – manifestu młodego pokolenia lat 70.
Wielokrotnie nagradzana inscenizacja głośnej powieści Philipa Rotha w reżyserii Adama Sajnuka i Aleksandry Popławskiej.
Oto Alexander Portnoy: żyd i antysemita, seksoholik i onanista, maminsynek i buntownik, szowinista i zastępca komisarza Nowego Jorku ds. równouprawnienia. Bohater spektaklu stara się odnaleźć własną tożsamość, jej czystą i niezapisaną formę - wolną od semickiego wychowania, powinowactwa i przywiązania. Jeszcze nie wie, że to niemożliwe.
Spektakl jest adaptacją powieści, która w latach 70. stała się manifestem ówczesnego pokolenia amerykańskiego. Sztukę doceniono dwoma Feliksami Warszawskimi: w najważniejszej kategorii, czyli za reżyserię - dla Adama Sajnuka (który również wciela się w postać Alexa) i Aleksandry Popławskiej oraz za debiut aktorski dla Anny Smołowik, grającej i skromną siostrę Portnoya, i liczne wcielenia jego kochanek.
Realizację Sajnuka można zachwalać długo i na różne sposoby. Ale najlepszą recenzją niech będą słowa Lecha Śliwonika, byłego rektora Akademii Teatralnej i redaktora naczelnego "Sceny", na której łamach tak pisał o "Kompleksie": Naprawdę dobra robota. No niech będzie – bardzo dobra.
Nagrody:
- Feliks warszawski za reżyserię dla Aleksandry Popławskiej i Adama Sajnuka
- Feliks warszawski za debiut dla Anny Smołowik

na motywach książki Philipa Rotha
przekład: ANNA KOŁYSZKO
scenariusz: ADAM SAJNUK
reżyseria: ALEKSANDRA POPŁAWSKA, ADAM SAJNUK
scenografia: SYWIA KOCHANIEC, KATARZYNA ADAMCZYK, ADAM SAJNUK
kostiumy: KATARZYNA ADAMCZYK
obsada: MONIKA MARIOTTI, ANNA SMOŁOWIK, BARTOSZ ADAMCZYK, ADAM SAJNUK

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej