Going. | Kurs kuchni arabskiej // Mezze - Skład Bananów

Kurs kuchni arabskiej // Mezze

18:30 | Wtorek, 15 stycznia 2019
Skład Bananów

Jedzenie

220 zł

220 zł

Mezze – różnorodne smakołyki podawane na małych talerzykach, dipy i sałatki serwowane jako przekąska lub lekki posiłek.
Są powszechne w całym regionie Morza Śródziemnego oraz na Bliskim Wschodzie. W tamtejszych regionach stały się wręcz nieodzowną częścią kultury jedzenia.
Wśród mezze znajdziecie domową pitę, maneesh, kanapki z falafelem i lahmacun, wszelakie pasty takie jak hummus, labneh czy baba gannoush, sałatki: tabbouleh, fattoush, a także różnego rodzaju pierożki, takie jak sambousak czy fatayer. Nie zabraknie tu również mięsnej kofty i kibbeh oraz wyjątkowych dań wegetariańskich jak pieczony kalafior w za’atarze, okry z pomidorami czy foul.

Pod wszystkimi tymi być może dosyć osobliwie brzmiącymi nazwami kryją się niezwykłe aromaty i smaki, które zniewolą niejedno podniebienie.

Podczas warsztatów będziecie mieli okazję odszyfrować znaczenie arabskich i tureckich dań wchodzących w skład „mezze”. Niektóre z nich ugotujecie pod okiem trenerki i skosztujecie łącząc ze sobą niesamowite aromaty. Dowiecie się czym jest kultura mezze i jak w domowym zaciszu odtworzyć orientalną atmosferę pełną zapachów i smaków poprzez gotowanie oryginalnych dań z tamtejszych stron.

Podróży przez smaki i aromaty przewodzić będzie Anna Kalaji – szalenie utalentowana, niesamowicie wszechstronna i lubiana przez rzesze kursantów trenerka, podróżniczka i autorka. Kuchnia arabska to jej wielka – choć nie jedyna! – kulinarna miłość. Z wdziękiem podzieli się swoją ogromną wiedzą o kulturze i zwyczajach krajów arabskich oraz przeprowadzi uczestników szkolenia przez charakterystykę oryginalnych produktów i przypraw typowych dla tego regionu. W części praktycznej zaś nauczy technik i trików niezbędnych do przygotowania idealnego humusu, falafela oraz innych wyśmienitych dań, będących wizytówką sztuki kulinarnej Bliskiego Wschodu.

Na szkoleniach kursanci pracują w maksymalnie 3-osobowych grupach i każdy z uczestników bierze czynny udział w przygotowaniu wszystkich potraw. Dzięki temu podziałowi w trakcie 4-godzinnego kursu jesteśmy w stanie przekazać całą niezbędną wiedzę oraz przyrządzić określoną liczbę dań. Jednocześnie tam, gdzie jest to możliwe, uczestnicy wykonują pracę indywidualnie.

W programie:
W PROGRAMIE
– 3 odsłony hummusu:
hummus fatteh – z chipsami z arabskiej pity oraz całymi ziarnami ciecierzycy
hummus lahme – z mięsem mielonym
hummus shawandar – z burakiem i za’atarem


– labneh z za’atarem – kremowy dip jogurtowy z oliwą i przyprawami
– falafel w dwóch wersjach – z dodatkiem szpinaku na zielono oraz z dodatkiem buraka na różowo
– turecka sałatka z fasoli i świeżych warzyw z dodatkiem ziołowego dressingu
– domowe mini pity z koftą z baraniny i labneh

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej