Going. | Laureaci Berlinale - Kino Nowe Horyzonty

Poczuj atmosferę Berlinale – jednego z najważniejszych festiwali filmowych na świecie – nie ruszając się z Wrocławia. W tym samym czasie, kiedy światowe gwiazdy będą przechadzać się po czerwonym dywanie w stolicy Niemiec, Kino Nowe Horyzonty zaprasza na pokazy filmów zwycięzców berlińskiego festiwalu. W trzy pierwsze soboty lutego zobaczymy: „Rozstanie”, reż. Asghar Farhadi (2 lutego), „Po tamtej stronie”, reż. Aki Kaurismäki (9 lutego) i „Grand Budapest Hotel”, reż. Wes Anderson (16 lutego).

Festiwal filmowy w Berlinie należy do najważniejszych imprez tego typu na świecie. Swoją markę zawdzięcza programowej wyrazistości, która opiera się jednocześnie na fetowaniu europejskich mistrzów, amerykańskich autorów kina niezależnego i twórców reprezentujących kinematografie egzotyczne z punktu widzenia zachodniego odbiorcy. W ramach przeglądu pokażemy wszystkie te oblicza Berlinale, przypomnimy najciekawsze filmy, które w ostatnich latach zdobywały uznanie widzów i jurorów festiwalu.

Tegoroczna edycja Berlinale odbędzie się w dniach 7-17 lutego.

PROGRAM

ROZSTANIE, reż. Asghar Farhadi (2 lutego, 20:00)
Złoty Niedźwiedź (najlepszy film), nagroda Jury Ekumenicznego, najlepsze aktorki i aktorzy / MFF w Berlinie 2011

Kino o społecznych ambicjach z doskonałym suspensem. Hitchcock spotyka się tu z Antonionim, a my – zdumieni – przeglądamy się jak w lustrze, obserwując fantastycznie sportretowane realia Iranu. W „Rozstaniu” poznajemy losy pary w separacji. Ona chce zaczerpnąć powietrza w bardziej liberalnym środowisku, on trzyma się wypracowanego status quo i chorego na Alzheimera ojca. Oboje wydają się skorzy do kompromisu, jednak osnowa ich związku, niteczka po niteczce, pęka pod ciężarem niespodziewanych wypadków.

PO TAMTEJ STRONIE, reż. Aki Kaurismäki (9 lutego, 20:00)
Srebrny Niedźwiedź (najlepszy reżyser) / MFF w Berlinie 2017

Aki Kaurismäki, fiński mistrz kina, w swoim najnowszym filmie opowiada historię zblazowanego mieszkańca Helsinek przypadkiem spotykającego uciekiniera z Syrii. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu, potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

GRAND BUDAPEST HOTEL, reż. Wes Anderson (16 lutego, 20:00)
Srebrny Niedźwiedź (Wielka Nagroda Jury) / MFF w Berlinie 2014

Dzień dobry, witamy serdecznie w ekskluzywnym, perfekcyjnie symetrycznym i barwnym hotelu, położonym w alpejskim regionie Zubrovki. W pobycie będzie Państwu towarzyszyć plejada gwiazd: m.in. Ralph Fiennes, Saoirse Ronan, Bill Murray czy Tilda Swinton. To tu Monsieur Gustave H., legendarny konsjerż słynnego kurortu, swoim zaufanym przyjacielem czyni Zero Moustafę – boya hotelowego. Zostaje on uwikłany w ekscentryczną – jak na Wesa Andersona przystało – historię kradzieży bezcennego renesansowego obrazu i walki o przejęcie ogromnej rodzinnej fortuny. Oprócz wyróżnień na Berlinale, „Grand Budapest Hotel” został obsypany również innymi nagrodami – m.in. czterema Oscarami i sześcioma nagrodami BAFTA.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej