Going. | Winostacja Polska: Winnica Jaworek - Surowiec

Winostacja Polska: Winnica Jaworek

20:00 | Środa, 13 lutego 2019
Surowiec

Jedzenie

40 zł

40 zł

Winostacja Polska: Winnica Jaworek to drugie z pięciu spotkań w ramach cyklu Winostacja Polska. Szkoła Dolnośląskiego Wina, które trwają w Surowcu od stycznia do maja. Podczas każdego ze spotkań, spróbujemy win z innej dolnośląskiej winnicy i dobranych do nich przekąsek - serów od Przetwórstwo Farmerskie Sery Ślubowskie.

Cykl jest kontynuacją cieszących się popularnością w ubiegłym sezonie degustacji Winostacja Polska, w ramach których poznawaliśmy wina z różnych miast Polski.

Spotkanie 13 lutego (środa) poświęcone będzie winom z Winnice Jaworek. Degustację poprowadzą i o winnicy opowiedzą osoby reprezentujące miejsce: Sabina Połońska - technolog winiarstwa i Marek Piatkowski (marketing & PR). Część ciekawostkowo-historyczną, poświęconą historii winnicy poprowadzi organizatorka cyklu, dziennikarka Marta Wróbel.

Lista win do degustacji:

1.Białe wytrawne Jaworek Slinger XVI 2016 (Solaris, Riesling),
2. Białe wytrawne Jaworek Riesling 2017,
3 Białe półsłodkie Jaworek Solee 2016 (Solaris, Riesling),
4. Różowe wytrawne Jaworek Rose 2017 (Monarch),
5. Słodkie Jaworek Miodowe 2013.

Listę serów opublikujemy na dniach.


Winnice Jaworek - jedna z najstarszych i największych polskich winnic. Z ogromnej pasji i marzeń zrodziła się idea uprawy winorośli w Miękini pod Środą Śląską – regionie, w którym tradycje winiarskie sięgają XIII wieku. W tym miejscu od 2001 roku Ewa i Lech Jaworek wraz z zespołem produkują lokalne wina. Owoce zbierane są ręcznie, a wino – zanim trafi do butelek – długo leżakuje w dębowych beczkach, którym zawdzięcza odpowiednie aromaty.
Powierzchnia winnicy wynosi 18,5 hektary.
Właściciele nie tylko uprawiają w urokliwej Miekini wino. Także udostępniają pokoje dla gości, umożliwiają zwiedzanie miejsca, degustację win i miodów wraz z obiadem lub przekąskami.

Marta Wróbel – pomysłodawczyni spotkań, dziennikarka (m.in. z "Polityka"), wykładowczyni akademicka, DJ-ka. Publikuje reportaże, wywiady oraz teksty o szeroko pojętej kulturze, muzyce, Czarnej Ameryce i kulinariach. Zgłębia związki jedzenia z kulturą i popkulturą. W Surowcu w ubiegłym sezonie organizowała też cykl „Gastrospotkania”.

wstęp: 40 zł (płatność tylko gotówką) / liczba miejsc: 15
bilety do nabycia w Surowcu od środy 06.02

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej