Going. | Ignacy Czwartos. Malarz polski - MWW Muzeum Współczesne Wrocław

Ignacy Czwartos. Malarz polski

WERNISAŻ: 22.02.2019 (piątek), godz. 18.00, poziom 0

Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty: 23.02.2019 (sobota), godz. 15.00

Wystawa trwa do 29.04.2019

Kurator: Andrzej Jarosz

▽▽▽ Scroll down for the English version ▽▽▽


Ignacy Czwartos to twórca świadomie nawiązujący do tradycji europejskiego modernizmu, zwłaszcza do duchowych prekursorów sztuki abstrakcyjnej, Kazimierza Malewicza i Pieta Mondriana. Obrazy krakowskiego malarza cechuje oryginalne połączenie figuracji i abstrakcji, a na jego praktykę artystyczną niebagatelny wpływ miała edukacja pod kierunkiem m.in. Jerzego Nowosielskiego.

Czwartos, definiujący się jako malarz polski (a niekiedy nawet jako "współczesny sarmata"), brawurowo odwołuje się również do malarstwa Andrzeja Wróblewskiego i sztuki barokowej. W obrazach malowanych płasko, zestawionych z wysmakowanych kolorystycznie płaszczyzn, Czwartos sięga zarówno po zasadę mimesis, jak i po grę geometrycznych form.

Jego prace są pełne inwencji, niekonwencjonalne, często zaskakujące i w przewrotny sposób dowcipne. Rozległa wiedza z zakresu historii sztuki pozwala artyście syntetyzować rodzimy krajobraz do formuły nieprzedstawiającej i swobodnie żonglować cytatami z malarstwa dawnego, zwłaszcza barokowego (oficjalne portrety całopostaciowe i wizerunki trumienne).

Najnowsze obrazy Czwartosa przedstawiające i alegoryzujące Żołnierzy Wyklętych (prezentowane pierwotnie na wystawie "Każdy ma swoich bohaterów" w Otwartej Pracowni w 2018 roku) wynikają z zainteresowań historią najnowszą. Seria, silnie osadzona w kanonach polskiego malarstwa, jest personalną wypowiedzią na kontrowersyjny temat i wprowadza go w krytyczny dyskurs sztuki najnowszej.

Prace artysty, dla którego "polskość" jest sprawą fundamentalną, prezentowane były na wielu przekrojowych wystawach, m.in. "Malarstwo polskie XXI wieku" (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Warszawa 2003) czy "Magia kwadratu" (Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2016).


Ignacy Czwartos
ur. w 1966 roku w Kielcach. Studiował na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Zakład Wychowania Plastycznego w Kaliszu. Dyplom uzyskał w 1993 roku w pracowni Tadeusza Wolańskiego. W 1995 roku współtworzył Stowarzyszenie i Galerię Otwarta Pracownia (od 2006 roku pełni w nich funkcję prezesa). Członek Stowarzyszenia Artystycznego Lea 44. Oprócz malarstwa zajmuje się ilustracją prasową i książkową. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, m.in. w kolekcji Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki Doroty i Tomasza Tworków, w kolekcji Wojciecha Janika, Grzegorza Schmidta i Krzysztofa Tętnowskiego oraz w kolekcjach Muzeum Narodowe w Krakowie, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu i Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej