Going. | Alicja Biała "Polska" - Galeria R+

Alicja Biała "Polska"

18:00 | Piątek, 15 lutego 2019

Galeria R+

Sztuka

Free

Free

Galeria R+ zaprasza na wernisaż wystawy Alicji Białej "Polska".

“Przyjrzałem się więc, przekrzywiłem głowę i powiedziałem: dobrze, lecz chciałbym to również zobaczyć inaczej.
Widziałem swoje oczy, ich wyraz i powiedziałem: dobrze, ale czy nie można byłoby tego odwrócić?”
Marcin Świetlicki
(Kraków 89 z tomu Polska)

Być może fragment to jedyny sposób, by opowiedzieć o całości.

Brikolaż, forma przyszła i przeszła, nigdy teraźniejsza. Derrida mówi, że wszyscy konstruujemy z tego, co pod ręką, Foucault, że wszyscy patrzymy na siebie nawzajem, niczym w Panoptikonie.

Kto konstruuje? Kto jest konstruowany?
Kto ogląda? Kto jest oglądany?
Kto ocenia? Kto jest oceniany?

Wyrywki, cytaty, konteksty, wspomnienia, postaci, przestrzenie, obiekty, sytuacje. Wycinki. Jak szkło powiększające, studium przypadku. Pożyczone, przemyślane, cudze, własne, wymięte, obnażone. Gabinety osobliwości, katalogi przewinień, wstydów, lęków i namiętności.

Doklejamy kolejne warstwy rzeczywistości, fikcji, wyobrażeń.
Czy to zabawa w sens, tożsamościowe puzzle, posttraumatyczne wycinanki?

Biała niczym wprawna didżejka żongluje obrazami, znaczeniami, wizerunkami, konstruuje mikro (makro?) sensy.

Całość da się opowiedzieć jedynie fragmentami. Być może.

----

Cykl kilkudziesięciu kolaży Alicji Białej pierwotnie stworzonych jako ilustracje do tomu wierszy Marcina Świetlickiego “Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)”/ Wydawnictwo Wolno, zyskał własne życie. Pokazywany m.in. w Galerii Leica w Warszawie i krakowskim MOCAK-u przyciąga uwagę, prowokuje, wzbudza dyskusję. Kolaże, zgodnie z intencją artystki, by “wycinanki trafiły w przeróżne miejsca – do domu katolika i mieszkania protestanta, do ważnych miejsc dla wegetarian, do szkoły i świetlicy, do urzędu i na ogródki działkowe” ruszyły w Polskę. Nawiązując do tradycji peregrynacji - przekazywania przez wspólnotę relikwii, wizerunków świętych, cennych przedmiotów - artystka udostępniła Polakom i Polkom, znanym i nieznanym, trzy wizerunki Polski. Czy Polskę łatwo ugościć? Czy da się ją oswoić, udomowić, uznać za swoją?
(Agata Kiedrowicz)

Alicja Biała (ur. 1993)
artystka wizualna, graficzka, projektantka. Ukończyła Via University College oraz Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację w Royal College of Art w Londynie. Jest także autorką murali, które znajdują się w: Warszawie (Cykliści, 2016), Aguedzie (Widows and Widowers, 2016), Meksyku (Mexico Dances, 2017) oraz w Kassel (Unknown,
documenta 14, 2017).
Wybór wierszy Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych) jest pierwszą książką z jej pracami. Jej wycinanki polskie, które znalazły się w książce, to cykl kilkudziesięciu prac wykonanych w technice fotomontażu, złożonych z symboli, motywów i emblematów budujących zbiorową tożsamość Polaków.

kuratorka wystawy: Agata Kiedrowicz
kuratorka Galerii R+: Marta Dziomdziora

Wystawa czynna do 9 marca 2019.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej