Going. | Tomasz Berezowski – Plakat // finisaż - Baza

Tomasz Berezowski – Plakat // finisaż

14.02-18.04
Baza

Sztuka

Free

Free

Z wielką radością zapraszamy do Bazy na wystawę plakatów Tomasza Berezowskiego. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 14 lutego, o godzinie 19:00.

14.02.-18.04.2019

Baza
ul. Floriańska 15
Kraków

Wystawa prezentuje wybór plakatów zaprojektowanych przez Tomasza Berezowskiego – architekta i projektanta. Prace Berezowskiego rozpięte są pomiędzy trzema odniesieniami: fascynacją niemiecko-szwajcarską, powojenną szkołą projektowania i typografii (Międzynarodowy Styl Typograficzny), warsztatem i wiedzą wynoszoną z codziennej pracy architekta oraz skłonnością do redukcji środków i formy. Plakaty, jak również projekty przestrzeni, bez względu na podejmowany temat zachowują niezwykle rygorystyczną logikę i wewnętrzną spójność. Można je traktować, jako rodzaj serii, w których autor rozwija te same układy kompozycyjne, tematy i rozwiązania typograficzne, z rzadka używając ilustracji. Wspólną cechą wszystkich prac jest dążenie do redukcji i użycia podstawowych, syntetycznych środków graficznych – koloru, liniatury i mocnych form geometrycznych. Mimo, że może się to wydawać cytatem czy bezpośrednim nawiązaniem do nowoczesnej szkoły projektowania z połowy XX wieku, jego prace zawsze zachowują autorski szlif decydujący o rozpoznawalności.

Wystawa dedykowana jest zmarłemu przyjacielowi i mentorowi Berezowskiego, Ryszardowi Grachowi.

Piotr Bujas

Tomasz Berezowski (ur. 1983), architekt. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od kilku lat prowadzi własną pracownię w Katowicach. Jego praktyka obejmuje architekturę, urbanistykę oraz projektowanie grafiki użytkowej – gdzie jedną z głównych sfer działań jest plakat. Laureat polskich oraz zagranicznych konkursów architektonicznych i urbanistycznych. Jego plakaty wystawiane były między innymi na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Biennale Plakatu ISPB w Lublinie oraz na międzynarodowych wystawach TYPE+TEXT w Guilin, Lublinie i w Łodzi, Virtual Biennale w Pradze, Systems w Londynie.

www.tomaszberezowski.pl
www.instagram.com/tomaszberezowski.pl

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej