Going. | Łukasz Korolkiewicz. Subterytorium // oprowadzanie - Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Łukasz Korolkiewicz. Subterytorium // oprowadzanie

12:30 | Niedziela, 24 lutego 2019
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Sztuka

w cenie biletu

w cenie biletu

Zapraszamy na pierwsze oprowadzanie z kuratorem po wystawie „Łukasz Korolkiewicz. Subterytorium”. Łukasz Korolkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych. Debiutował na początku lat 70., wypracowując swój indywidualny język malarski, który pozostał obecny w jego twórczości do dnia dzisiejszego.
Wystawa przygotowana w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu we współpracy z artystą jest ekspozycją o charakterze retrospektywnym. Prezentowane są na niej prace od okresu debiutu po dzieła najnowsze.

Rozpoczynające pokaz rzadko eksponowane rysunki z lat 70. pozbawione są charakteru służebnej roli wobec malarstwa. Te autonomiczne dzieła sztuki to istotny akcent wystawy obrazujący drogę twórczych poszukiwań, inspiracji i kreowania własnej wizji twórczej.

Obok własnych doświadczeń stanowiących tak istotne zagadnienie pracy twórczej obrazy ujawniają inspiracje dziełami innych artystów, m.in. Davida Hockneya, Balthusa, a także sztuką polskiego modernizmu, w szczególności dokonaniami Jacka Malczewskiego.

Ekspozycja nie jest odbiciem świata rzeczywistego, ale miejsc wykreowanych przez Łukasza Korolkiewicza. Przeciwstawia się często powielanej tezie, definiującej twórczość artysty jako przykład hiper- bądź fotorealizmu. Na wystawie można zobaczyć mieszczańskie wnętrza, przepełnione drażniącymi swą estetyką symbolami popkultury.

Wystawa jest okazją, aby poprzez kolejne malarskie dekady przyjrzeć się niezwykle intrygującej twórczości Łukasza Korolkiewicza.

data: 24 lutego 2019 (niedziela), godz. 12.30
miejsce: pl. J. III Sobieskiego 2
prowadzi: Agnieszka Bartków
wstęp: w cenie biletu na wystawy czasowe

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej