Going. | Rewizje 1. Manewry - finisaż - Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Rewizje 1. Manewry - finisaż

27.02-26.05
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Sztuka

Free

Free

Wystawa „Manewry” rozpoczyna tegoroczny cykl „Rewizji”, czyli pokazów prac z kolekcji sztuki po 1945 roku w interpretacji współczesnych artystek i artystów. Dwójka z nich, Karol Gawroński i Joanna Rzepka-Dziedzic, odczytała na nowo kilkanaście prac wybranych przez kuratorkę z magazynów Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego. Odnieśli się oni do przeszłości, filtrując ją przez teraźniejszość. Temat interpretacji: I Wystawa Sztuki Nowoczesnej w Krakowie (1948/1949).

Wówczas, u boku Marii Jaremy, Tadeusza Kantora, Jonasza Sterna, Erny Rosenstein czy Jadwigi Maziarskiej, których zobaczyć można także na „Rewizjach 1″, swoje prace prezentowali m.in. Jerzy Nowosielski, Alfred Lenica, Janina Kraupe czy Marian Bogusz. A wśród licznych obrazów odnaleźć można było także surrealistyczne fotomontaże Fortunaty Obrąpalskiej oraz niezwykle plastyczne fotografie Zbigniewa Dłubaka.

Dzisiaj ówczesne prace i postulaty zyskują nowy wymiar w aranżacji specjalnie przygotowanej przez współczesnych. Artystów tworzących obecnie i powojennych rewolucjonistów sztuki łączy nie tylko wspólna przestrzeń w muzeum, wizja rzeczywistości czy też podobna kreska, lecz także stan umysłów. Zarówno jedni, jak i drudzy walczą o wolność ekspresji artystycznej, choć dzieli ich prawie 70 lat dystansu. Interesuje ich także sytuacja polityczna, nastroje społeczne i atmosfera panująca w kraju. Tytuł „Manewry” nawiązuje właśnie do nieustannej buntowniczej natury sztuki, permanentnej gotowości do walki z zakazami i nakazami, ale też do chęci przekraczania granic narzucanych przez krytyków, polityków czy nawet kuratorów.

otwarcie wystawy: 27 lutego 2019 (środa), godz. 17.00
czas trwania: 27 lutego – 26 maja 2019
miejsce: pl. J. III Sobieskiego 2
kuratorka: Urszula Mikoś
konserwacja: Katarzyna Waloszek, Grzegorz Sewroński
projekty graficzne: Anna Foks
korekta językowa: dr Anna Matuszewska-Zator
promocja wydarzenia: Agnieszka Woszczyńska

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej