Going. | Tadeusz Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja - Muzeum Pana Tadeusza

Tadeusz Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja

10:00 | Niedziela, 19 maja 2019

Muzeum Pana Tadeusza

Sztuka

Free

Free

TADEUSZ RÓŻEWICZ W OBIEKTYWIE ADAMA HAWAŁEJA
WYSTAWA CZASOWA

• 28 lutego–19 maja 2019

• wernisaż: 28 lutego 2019 (czwartek), godz. 17.00
• wstęp wolny

Pod koniec lutego zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na nową wystawę czasową, na której pokażemy dwadzieścia pięć wielkoformatowych fotografii Tadeusza Różewicza autorstwa Adama Hawałeja, jednego z najbardziej znanych wrocławskich fotoreporterów.

Wernisaż połączony z oprowadzaniem autorskim po wystawie odbędzie się w czwartek 28 lutego 2019 o godzinie 17.00, wstęp wolny.

>https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/wystawy-czasowe/tadeusz-rozewicz-w-obiektywie-adama-hawaleja
______________________________________________

Adam Hawałej fotografował Tadeusza Różewicza przez blisko trzydzieści lat. Pierwsze zdjęcie zrobił mu w roku 1986 w biurze sekretarza literackiego Teatru Polskiego, ostatnie w 2014 podczas prób „Białego małżeństwa” w Teatrze Współczesnym. Fotografował go w momentach prywatnych i służbowych. Jako jedyny fotograf towarzyszył mu podczas prób „Kartoteki rozrzuconej” reżyserowanej przez samego Różewicza, w trakcie wymyślonego przez poetę happeningu „Śmietnik”, podczas spacerów we wrocławskim ogrodzie zoologicznym i na Jatkach przy pomniku Ku Czci Zwierząt Rzeźnych. Był obecny z aparatem w momentach dla twórcy szczególnie uroczystych, jak dzień, w którym Różewicz otrzymał doktorat honorowy Akademii Sztuk Pięknych, podczas spotkań z Czesławem Miłoszem i Günterem Grassem.

Fotografie prezentowane na wystawie to opowieść o życiu Tadeusza Różewicza zawierająca się między pierwszym i ostatnim zdjęciem zrobionym mu przez Adama Hawałeja.

teksty: Mateusz Palka
______________________________________________
Adam Hawałej – fotograf, fotoreporter. Urodził się w 1945 roku w Turce nad Stryjem, mieszka we Wrocławiu. W 1966 roku rozpoczął pracę jako fotograf w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. W 1972 został fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej, a po jej likwidacji Polskiej Agencji Prasowej, gdzie pracował do 2012 roku. Zajmował się głównie fotografią prasową w regionie Dolnego Śląska, dokumentował także wydarzenia w kraju i poza jego granicami. Przez wiele lat fotografował realizacje teatralne Henryka Tomaszewskiego, Jerzego Grotowskiego, Jerzego Grzegorzewskiego i Tadeusz Różewicza. Jest m.in. autorem albumu z fotografiami teatralnymi „Teatr Polski gra” (1996), a także wydawnictwa dotyczącego problematyki osób niepełnosprawnych „Wrocław bez barier” (2006). W 2011 roku opublikował wybór fotografii Tadeusza Różewicza zatytułowany „Różewicz”, a w 2016 książkę „Śmietnik” z serią zdjęć dokumentujących happening z 1989 roku.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej