Going. | KinoUkraїna - pokaz filmu "Kiedy upadają drzewa" - DCF

KinoUkraїna - pokaz filmu "Kiedy upadają drzewa"

20:00 | Sobota, 16 marca 2019
DCF

Film

od 16 zł

od 16 zł

Czas na kolejne spotkanie z najnowszym kinem ukraińskim! Tym razem pokażemy pełnometrażowy debiut reżyserki i scenarzystki Marysi Nikituk "Kiedy upadają drzewa". Krytycy okrzyknęli go "świeżym powiewem ze Wschodu" i "prawdziwym odrodzeniem kina ukraińskiego". Zobaczycie świat "przerażający, magiczny, zmysłowy i zabawny, który jednak nigdy nie przekracza granic autentyczności".

16 marca (sobota), godz. 20.00
Bilety: 16-20 zł I http://dcf.wroclaw.pl/repertuar
________________________________

Dramat koprodukcji polsko-ukraińsko-macedońskiej jest pełnometrażowym debiutem reżyserki i scenarzystki Marysi Nikituk. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Scenariusz filmu zdobył Nagrodę ScripTeast im. Krzysztof Kieślowskiego, jury której tak uzasadniało swój wybór: "Scenariusz przedstawia zniewalający obraz symboli i narracji, które przenikając się ze sobą, tworzą niezwykły świat, który jest jednocześnie przerażający, magiczny, zmysłowy i zabawny, ale nigdy nie przekracza granic autentyczności”. Zdjęcia do filmu zrealizował nagradzany na festiwalach w Berlinie i Sundance Michał Englert wraz z Mateuszem Wichłaczem. Światowa premiera filmu miała miejsce na Berlinale w sekcji Panorama, która jest dedykowana odważnym i niekonwencjonalnym obrazom. Chwalony zwłaszcza za stronę wizualną i określany mianem „mrocznej erotycznej baśni” film zebrał w międzynarodowej prasie pozytywne recenzje (m.in. w „The Hollywood Reporter”): „debiut pełen śmiałości, talentu i obiecującej energii”, „świeży powiew ze Wschodu”, „prawdziwe odrodzenie kina ukraińskiego”, „znakomity przykład współczesnego dramatu”.

****
Po pokazie odbędzie się spotkanie z Tomaszem Sikorą (Tomasz Sikora) – muzykiem zespołu Karbido, kompozytorem, założycielem niezależnej oficyny wydawniczej Hermetyczny Garaż. Nasz gość jest jednym z najbardziej aktywnych uczestników polsko-ukraińskiej kooperacji kulturalnej, m.in. dzięki wieloletniej współpracy z najwybitniejszymi postaciami ukraińskiej kultury oraz jako organizator Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA.

****
W cyklu „KinoUkraїna w kinie DCF” czekają Was projekcje najlepszych osiągnięć filmowych naszego wschodniego sąsiada. Będziemy regularnie przybliżać Wam obrazy, które tworzą nową jakość kinematografii ukraińskiej. Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na FB:@DCFKinoUkraina.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej