Going. | Edyton Art+Feminism z Kolektywem Kariatyda - Recepcja

Edyton Art+Feminism z Kolektywem Kariatyda

10:00 | Sobota, 16 marca 2019
Recepcja

Warsztat

Free

Free

Kolektyw Kariatyda zaprasza na pierwszy wrocławski EDYTON* Art+Feminism, czyli maraton tworzenia i edytowania haseł w Wikipedii, które dotyczyć będą wyłącznie artystek.

Choć Wikipedia jest dla większości z nas pierwszym i podstawowym źródłem informacji, to zdajemy sobie dobrze sprawę z tego, że jest niepełna. Jednym z zauważalnych problemów jest dysproporcja w liczbie artykułów poświęconych znaczącym kobietom i mężczyznom. Hasła dotyczące kobiet są niestety często zaledwie zalążkami lub nie ma ich w ogóle. W związku z tym na całym świecie odbywają się maratony edycyjne, które podejmują próbę zmniejszenia tej różnicy.

Kolektyw Kariatyda powstał oddolnie we Wrocławiu jako inicjatywa osób zajmujących się sztuką, a jego celem jest uzupełnienie polskiej Wikipedii o hasła dotyczące przede wszystkim artystek i architektek, ale też kuratorek, badaczek, krytyczek i innych kobiet związanych ze sztuką. Nasze działania odbywają się w ramach międzynarodowej inicjatywy Art+Feminism. W tym roku, ze względu na jubileusz 100-lecia kobiet na ASP postanowiłyśmy skupić się przede wszystkim na pionierkach polskich akademii sztuki.

Na maraton zapraszamy wszystkie osoby, które mają ochotę sprawdzić się w roli wikipedystki czy wikipedysty. Być może chcecie stworzyć konkretne hasło? Przyjdźcie koniecznie ze swoim komputerem i wszystkimi niezbędnymi książkami i materiałami na temat wybranej osoby. Jeśli jednak nie macie własnego pomysłu – nic nie szkodzi! Będziemy mieć przygotowaną dla Was całą listę interesujących kobiet oraz zgromadzoną literaturę na ich temat, z której możecie na miejscu skorzystać. Listę artykułów wymagających opracowania można znaleźć na stronie Wikiprojektu. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM/Kolektyw_Kariatyda/Artykuły

Tym, którzy nie brali udziału w poprzedzającym edyton Warsztat Art+Feminism z Kolektywem Kariatyda i nie mają doświadczenia wikipedystycznego zapewniamy również wsparcie techniczne. Podczas maratonu obecna będzie nasza wiki-instruktorka Celina Strzelecka z Wikimedia Polska, która będzie nas wspierać, doradzać i pomagać rozwiązywać ew. problemy.

Maraton odbędzie się w sobotę 16 marca, w godz. 10-18 w Recepcji (ul. Ruska 46c). Można dołączyć w każdym momencie i zostać dowolnie długo. Należy przynieść ze sobą komputer i niezbędne do pracy materiały (książki, katalogi, artykuły z czasopism etc.). My zapewnimy łącze internetowe, napoje, przekąski oraz wegańską zupę.

Na maraton nie obowiązują zapisy, ale jeśli planujesz przyjść, to będzie nam miło, jeśli nam dasz o tym znać. Zapraszamy wszystkie osoby dorosłe. W razie pytań prosimy o kontakt mejlowy: kolektyw.kariatyda@gmail.com

Celina Strzelecka – z ramienia Wikimedia Polska opiekuje się takimi projektami jak Wikipedia. Również w czasie prywatnym pokazuje wszystkim wokół, jak zacząć edytować tę największą encyklopedię świata. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedystka:Celina_Strzelecka_(WMPL)

Kolektyw Kariatyda – nieformalna grupa wrocławskich wikipedystek zajmujących się sztuką. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM/Kolektyw_Kariatyda

Źródło grafiki: Kolektyw Kariatyda, autorstwa Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej, Creative Commons, CC BY-SA 4.0

* W języku angielskim maratony edycyjne nazywają się “edit-a-thon”. Słowo “edyton” to ukute przez nas spolszczenie.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej