Going. | Innercity Ensemble / Stara Rzeka - Hydrozagadka

Innercity Ensemble / Stara Rzeka

20:00 | Czwartek, 20 listopada 2014

Hydrozagadka

Koncert

20 zł

20 zł

Innercity Ensemble to kolektyw, czy jak kto woli supergrupa, którą tworzą muzycy znani z takich grup i projektów jak m.in. Sing Sing Penelope, Something Like Elvis, Ed Wood, HATI, Grobbing Thristle, Dwutysięczny, Kapital, Stara Rzeka, X-Navi:Et.

Idea zespołu wzięła się z chęci skumulowania mas dobrej energii i jeszcze lepszej muzyki, jaka w ostatniej dekadzie wykwitła w Bydgoszczy, Toruniu i Poznaniu wśród wyżej wymienionych składów. Zespół jest wynikiem niezwykłego spotkania siedmiu muzycznych osobowości, które zapisały się już w historii polskiej muzyki alternatywnej, eksperymentalnej i jazzowej - osobowości, które od kilku lat aktywnie ją współtworzą.

Podczas pierwszej sesji nagraniowej w lipcu 2011 r. - bez założeń, koncepcji i wstępnych planów, muzycy wspólnie improwizowali przez trzy dni od rana do nocy, czego rezultatem były dwa dobrze przyjęte wydawnictwa: epka ?Innercity Ensemble? (dostępna w internecie) i album ?Katahdin? opublikowany w październiku 2012 na płycie CD.

Muzyka Innercity Ensemble nie jest jedynie wypadkową tego, co każdy wnosi do zespołu, ale daje nową jakość unikającą prostych szufladek takich: jazz, ambient, drone, post-industrial, muzyka psychodeliczna. To dźwięki mocno transowe, medytacyjne, jednak pełne ulotnych melodii i mimo surowości instrumentarium, zachowujące wewnętrzny spokój.

Grupa występowała dotychczas m.in. na Incubate Festival (Tilburg/Holandia, 2014), CoCArt Music Festival (Toruń, 2014), Jazz and Experimental Music from Poland (Londyn, 2013), Festiwalu Jazz Jantar (Gdańsk, 2013) czy Unsound Festival (Kraków, 2012) oraz grała szereg koncertów w klubach w Polsce, zawsze spotykając się ze świetnym odbiorem ze strony publiczności. W lutym 2014 r. miała premierę ostatnia płyta zespołu, pt.: "II". Ten dwupłytowy album CD ukazał się nakładem krakowskiego wydawnictwa Instant Clasic, zbierając rewelacyjne recenzje w prasie polskiej i zagranicznej.

Skład kolektywu jest od początku niezmienny i tworzą go: Radek Dziubek, Rafał Iwański, Wojtek Jachna, Rafał Kołacki, Artur Maćkowiak, Tomek Popowski i Kuba Ziołek.

Stara Rzeka pod tym szyldem występuje solo Kuba Ziołek (muzyk znany m.in. z Innercity Ensemble, Alameda 3, Ed Wood, Hokei, T'ien Lai, Kapital). Zainteresowany fuzją natury i techniki tworzy muzykę na przecięciu dźwięków akustycznych, elektrycznych i elektronicznych przy użyciu gitar, efektów, sampli, instrumentów dętych oraz własnego głosu. Formuła koncertów jest dość otwarta, uzależniona od miejsca, czasu, instrumentarium i nastroju. Ziołek jest zafascynowany zarówno formami i strukturami (abstrakcyjnymi i konkretnymi), jak i czystą energią płynącą z właściwości samego dźwięku.

Jako Stara Rzeka wydał do tej pory jeden album "Cień chmury nad ukrytym polem", który ukazał się na CD nakładem Instant Classic i na kasecie nakładem Few Quiet People (obecnie Latarnia Records). Album został dobrze przyjęty zarówno w kraju jak i zagranicą, o czym świadczą słowa uznania i wysokie miejsca w rankingach gazet i portali takich jak: Gazeta Wyborcza, Polityka, T- Mobile-Music, Tygodnik Powszechny, The Quietus, Tiny Mix Tapes, Scaruffi. Symbolicznym podsumowaniem muzycznej działalności Ziołka w 2013 r była nominacja do nagrody Paszporty Polityki w kategorii muzyka popularna. Koncertował z różnymi składami na festiwalach m.in. w Londynie, Liverpoolu, Barcelonie czy Nowym Jorku.

Ziołek mieszka, nagrywa i tworzy w Bydgoszczy oraz w Tleniu w Borach Tucholskich. Jest twórcą grupy towarzysko-artystycznej Milieu L'Acéphale

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej