Going. | Hypnotic Brass Ensemble - Cafe Kulturalna

Hypnotic Brass Ensemble

22:00 | Sobota, 22 listopada 2014

Cafe Kulturalna

Koncert

45 zł

45 zł

22 listopada ponownie zawita do nas Hypnotic Brass Ensemble! Zeszłoroczny koncert wspominamy do dzisiaj, więc postanowiliśmy zrobić powtórkę. Po wysłuchaniu braci Cohran zostańcie do rana na 9. urodzinach kolektywu Soul Service.

Hypnotic Brass Ensemble to niezwykła ?orkiestra dęta? założona w Chicago w 1999 roku. W skład zespołu wchodzi 8 braci dorastających w muzykalnej rodzinie trębacza Phila Cohrana ? członka legendarnej Sun Ra Arkestra. Oprócz praktycznych umiejętności gry na instrumentach dętych, synowie wynieśli z domu także zamiłowanie do jazzowej awangardy, choć sami przyznają, że w pewnym momencie potajemnie słuchali pod kołdrą hip hopu, a ich idolami byli raperzy: Ice Cube i Eazy-E.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy wszyscy ukończyli szkoły, postanowili, że od tej pory będą zarabiać na życie grając razem na ulicach. Wtedy też rozwinął się i ukształtował ich niepowtarzalny styl ? połączenie jazzowej tradycji brass bandów, funkowej fantazji i hiphopowej wrażliwości.

Swoją nazwę zawdzięczają pewnemu przypadkowemu zdarzeniu podczas jednego z ulicznych występów w metrze, kiedy to elegancko ubrany mężczyzna przez kilka godzin słuchał ich koncertu, nie zwracając uwagi na kolejne odjeżdżające mu pociągi, aż w końcu podszedł do muzyków i powiedział: ?You guys just hypnotized me?. HBE zostali oficjalnie odkryci w 2005 roku w Londynie, kiedy grali jeden ze swoich ulicznych setów na Portobello Road, gdzie mieści się założona przez Damona Albarna wytwórnia Honest Jon's. W 2007 roku zachwycili wszystkich swoją interpretacją utworu ?Sankofa? Tony'ego Allena, nagranym na specjalną płytę z jego remiksami. W tym samym roku nagrywali z Erykah Badu i Maxwellem.

W maju 2009 roku ukazał się ich debiutancki krążek ?Hypnotic Brass Ensemble?, na którym znalazły się przede wszystkim autorskie utwory HBE. Na perkusji gościnnie zagrali: Malcolm Catto z grupy The Heliocentrics, Sola Akingbola z Jamiroquai, a także sam Tony Allen. Swoją obecność na płycie zaznaczył także Flea z Red Hot Chilli Peppers oraz Damon Albarn. Ten ostatni, zachwycony talentem HBE, zaprosił ich do udziału w koncercie z okazji reaktywacji grupy Blur, który odbył się 2 lipca 2009 w londyńskim Hyde Parku.

Dalsza współpraca zaowocowała pojawieniem się Hypnotic Brass Ensemble na najnowszym albumie grupy Gorillaz, gdzie muzycy występują gościnnie w trzech utworach, w tym wraz ze Snoop Doggy Dog?em w tytułowym Plastic Beach. Obecnie grupa koncertuje promując ostatni album nagrany wspólnie z ojcem dla wytwórni Honest Jon?s dowodzonej przez Damona Albarna.

Skład zespołu:

Gabriel Hubert (Hudah) ? trąbka
Saiph Graves (Cid) ? puzon
Tycho Cohran (LT) ? suzafon (tuba marszowa)
Amal Hubert (Baji) - trąbka
Jafar Graves (Yosh) - trąbka
Seba Graves (Clef) - puzon
Tarik Graves (Smoov) - trąbka
Uttama Hubert (Rocco) ? eufonium (tuba barytonowa)

9. urodziny Soul Service
Już od dziewięciu lat kolektyw Soul Service zaraża miłością do muzyki soul/funk/rhtythm & blues/boogaloo/afro beat itp. W tym czasie udało im się wydać 7 kompilacji na winylach i CD, zagrać setki imprez na całym świecie, wiele cyklicznych audycji radiowych m.in. w ROXY.FM. Ich wspólne imprezy są wypadkową indywidualnych fascynacji poszczególnych członków kolektywu, co daje wybuchową i wysokoenergetyczną mieszankę muzyczną.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej