Going. | Duch Bauhausu + spotkanie z arch R.Nakoniecznym i Sz.Bikiem - Kino Światowid

Duch Bauhausu + spotkanie z arch R.Nakoniecznym i Sz.Bikiem

18:00 | Czwartek, 16 maja 2019
Kino Światowid

Film

12/18 zł

12/18 zł

W ramach Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy na Śląsku! zapraszamy na dwa pokazy niezwykłego dokumentu ●DUCH BAUHAUSU● Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha.
Projekcje: 16 maja (czw, 18:00) i 19 maja (nd, 12:00).
(!!!) Uwaga, seans w dniu 16 maja (czwartek, 18:00) połączony będzie ze spotkaniem z architektem, Ryszardem Nakoniecznym i Szymonem Bikiem.
Partnerami wydarzenia są: Rondo Sztuki, Geszeft, ASP w Katowicach, Poszetka.com.

Film opisuje porywającą historię Bauhausu: projektu, jego porażki i późniejszego powrotu społecznej utopii. Opowiada też historię współczesnych artystów, naukowców i architektów, którzy w analizach obecnych wyzwań odnoszą się do dorobku Bauhausu. W ten sposób historia tej niezrealizowanej architektonicznej utopii z wieloma ekscytującymi nawiązaniami otwiera się przed nami, jednocześnie zadając tak ważne w dzisiejszych czasach pytania: jak chcemy żyć i w którą stronę zmierzamy?

W rozmowie udział wezmą:

✓ dr inż. arch., Ryszard Nakonieczny
Mieszkaniec Katowic, absolwent i pracownik Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach na stanowisku adiunkta w Katedrze Teorii Projektowania i Historii Architektury, współautor i redaktor książek na temat architektury. Zajmuje się historią architektury współczesnej oraz ochroną dziedzictwa kultury najnowszej.

✓ Szymon Bik
Teoretyk kultury i projektant graficzny, specjalizujący się w historii i filozofii typografii. Ukończył studia międzywydziałowe na Uniwersytecie Śląskim, gościnnie uczęszczając na ASP w Katowicach. Lubi niecodzienne tematy, łączyć dziedziny i patrzeć na rzeczy z drugiej strony; pisał między innymi o historii typografii, filozofii kolekcjonowania czy modernistycznej architekturze. Obecnie projektuje i zbiera materiały do doktoratu na temat percepcji form literniczych.

✓ Moderacja: Adrian Chorębała, kurator, menadżer Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, wraz z Michałem Kubieńcem pomysłodawca i organizator programu Sto lat Bauhaus, który odbędzie się jesienią 2019 w Katowicach.

Pokaz filmów i dyskusja odbywają się w ramach imprezy towarzyszącej programu Sto lat Bauhaus.

✓ Zwiastun filmu:
youtu.be/xPYRrGIcyxI

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej